Cholesterol w dwóch postaciach – LDL i HDL

Czym jest cholesterol i jaki jest jego wpływ na nasz organizm – o tym powinien wiedzieć każdy Polak, ponieważ, według ostatnich badań, ponad 18 Polaków może mieć podwyższony cholesterol, co z kolei może prowadzić do poważnych dolegliwości. Zła dieta, brak aktywności ruchowej – to wszystko sprawia, że nasz „zły” cholesterol jest zbyt wysoki.

Czym jest cholesterol i jakie są jego rodzaje dowiesz się ze strony: http://www.wybierzmegared.pl/

Cholesterol to substancja wytwarzana w większości w wątrobie, a w części pochodząca z pożywienia. Zazwyczaj kojarzy się negatywnie jako główna przyczyna miażdżycy. Cholesterol to jednak nie samo zło. Niewiele osób wie, ale jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Służy między innymi do budowy błon komórkowych i syntezy hormonów płciowych oraz niektórych hormonów steroidowych i regulujących przemianę tłuszczów, węglowodanów i białek. Należy pamiętać, że cholesterol występuje pod postacią różnych składowych, a najważniejsze z nich to LDL i HDL.

  • LDL jest potocznie nazywany złym cholesterolem. Odkłada się on na ścianach krwionośnych i przyczynia do rozwoju blaszek miażdżycowych. Jego podwyższona ilość może być niebezpieczna i tragiczna w skutkach. Pęknięte blaszki miażdżycowe są główną przyczyną zawału serca i udaru mózgu.
  • HDL natomiast określany jest jako dobry cholesterol. W przeciwieństwie do złego cholesterolu LDL, który wędruje z wątroby do naczyń i je zatyka, dobry HDL stara się mu przeciwdziałać nawracając zły cholesterol z tętnic z powrotem do wątroby, gdzie zostaje on przetworzony na kwasy żółciowe.
Pin It

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *