Dieta paleo – na czym polega i jakie daje efekty?

Dieta paleo opracowana przez doktora Lorena Cordaina to obecnie jedna z najpopularniejszych diet odchudzających. Jej podstawą jest mięso i ryby oraz żywność nieprzetworzona, pochodząca z natury. Korzeniami sięga do prehistorii, gdy człowiek żywił się tym, co sam wyhodował oraz upolował. Na czym konkretnie ona polega? Jakie daje efekty?

Dieta paleo – podstawa żywienia

Założeniem diety paleo jest jedzenie wszystkich chudych mięs, ryb, owoców morza, a także owoców i warzyw niezawierających skrobi. Chcemy natomiast unikać produktów zbożowych, roślin strączkowych, nabiału, cukru oraz produktów przetworzonych. Jadłospis przewiduje zastosowanie kilku zasad żywienia:

• stosujemy dużą ilość białka zwierzęcego w porównaniu z innymi dietami odchudzającymi;
• przyjmujemy tylko dobre węglowodany z owoców i warzyw, unikamy tych ze zbóż oraz bogatych w skrobię bulw;
• przyjmujemy dużo błonnika z owoców i warzyw ubogich w skrobię;
• spożywamy produkty o dużej zawartości potasu, a niskiej sodu;
• spożywamy umiarkowane ilości z tłuszczu, z przewagą tłuszczów dobrych, czyli jedno- i wielonienasyconych oraz omega-3 i omega-6;
• spożywamy produkty bogate w minerały i witaminy, lecz o niskim ładunku zasadowym.

dieta paleo

Głównym założeniem diety paleo jest powrót do sposobu odżywiania stosowany przez pierwszego człowieka, natomiast wykluczenie pokarmów, których organizm ludzki nie jest w stanie całkowicie strawić.

Efekty diety paleo

Dieta paleo może stać się naszym stałym sposobem odżywiania – i właśnie w tym tkwi sekret jej skuteczności. Gdy nasz organizm przyzwyczai się już do nowych nawyków żywieniowych, zauważymy nie tylko spadek wagi, ale ogólną poprawę samopoczucia. Nie wracając do poprzednich, często niezdrowych przyzwyczajeń związanych z jedzeniem, nie musimy się obawiać efektu jo-jo. Celem diety paleo nie musi być wyłącznie spadek wagi – wiele osób postanawia ją stosować przynajmniej przez jakiś czas, by wyzbyć się niezdrowego nawyku podjadania czy też zmniejszyć spożycie nabiału oraz produktów zbożowych, które często są podstawą naszego żywienia, ale wcale nie są produktami najzdrowszymi.

dieta paleo

Dieta paleo wymaga więc początkowo dużej samodyscypliny i przyzwyczajenia się do nowych smaków, niemniej efekty mogą być bardzo dobre – zarówno, jeśli chodzi o nasze zdrowie, jak i sylwetkę. Oczywiście podczas stosowania jakiejkolwiek diety należy kierować się rozwagą i na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia. Tylko wtedy dieta okaże się dla nas zdrowa i bezpieczna.

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *