Ekspresy do kawy – przelewowe czy ciśnieniowe?

Zakup ekspresu do kawy to niemały wydatek, dlatego warto go przemyśleć. Na rynku dostępne są różne ekspresy do kawy – ręczne, automatyczne, ciśnieniowe, przelewowe, na kapsułki… Który z nich będzie najlepszy do użytku domowego? Porównajmy kilka rodzajów i spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie!

Ekspresy do kawy – rodzaje

Aby móc dokonać dobrego zakupu ekspresu do kawy, musimy dobrze poznać ich rodzaje i dowiedzieć się, czym się od siebie różnią. Dzięki temu uda się stwierdzić, który z ekspresów trafia w nasze potrzeby i oczekiwania. Poznajmy kilka z nich.

Ekspresy przelewowe

Zasada działania tych ekspresów jest bardzo prosta. Woda zagotowywana jest w specjalnym pojemniku z grzałką, a następnie trafia do filtra (stałego lub papierowego wymiennego) z kawą i wlewana jest do dzbanka. W ten sposób uzyskujemy tak zwaną „kawę po turecku”.

ekspresy do kawy
Klasyczny ekspres przelewowy.

Ekspresy do kawy przelewowe są skierowane do osób, które piją kawę od czasu do czasu i wolą kawę parzoną klasycznie. Zdecydowaną zaletą tych ekspresów jest to, że za jednym razem można przygotować dużą ilość kawy – w zależności od tego, jakiej pojemności jest pojemnik na wodę i dzbanek. Dostępne są wersje od 0,9 litra do nawet 1,5 litra. A dzięki wyposażeniu w płytę podgrzewającą kawa może przez dłuższy czas pozostać ciepła. Możemy wiec zaparzyć większą ilość kawy i wypić ją nieco później. Ekspresy przelewowe można już kupić za mniej niż 100 złotych. To idealna opcja dla kawoszy niewymagających i ceniących proste rozwiązania.

Ekspresy ciśnieniowe

Ciśnieniowe ekspresy do kawy cieszą się dziś zdecydowanie największą popularnością. Niegdyś stanowiły przede wszystkim wyposażenie restauracji i kawiarni – dziś każdy z nas może mieć taki sprzęt we własnej kuchni i poczuć się jak barista. Istnieje kilka rodzajów ekspresów ciśnieniowych, jednak w każdym z nich zasada parzenia kawy jest taka sama, mianowicie wrząca woda poddana odpowiedniemu ciśnieniu zostaje przelana przez sitko z kawą. Dzięki temu kawa nie tylko posiada aksamitną piankę, nazywaną ‘crema’, ale przede wszystkim nie traci podczas parzenia cennych przeciwutleniaczy. To z kolei przekłada się na ich aromat i smak. Kawa z ekspresu ciśnieniowego zdecydowanie smakuje wykwintnie.

ekspresy do kawy
Ekspres ciśnieniowy.

Nowoczesne ekspresy ciśnieniowe posiadają wbudowane młynki do kawy oraz spieniacz i podgrzewacz do mleka. To dodatkowe wyposażenie pozwala przyrządzać kawę ze świeżo zmielonych ziaren, a także kawy białe, na przykład śniadaniowe latte. I chociaż kosztują znacznie więcej niż zwykłe ekspresy przelewowe, są warte swej ceny. To idealna propozycja dla prawdziwych miłośników kawy podanej na rozmaite sposoby, a także ceniących sobie szybkość i sprawność w jej przygotowywaniu.

Więcej informacji o ekspresach do kawy znajdziecie TUTAJ.

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *