Laserowa korekcja wzroku – warto czy nie?

Coraz więcej osób w naszym społeczeństwie ma jakąś wadę wzroku. Jedni przyzwyczaili się już do noszenia okularów, inni po odkryciu soczewek kontaktowych na zawsze porzucili okulary. Ale są też osoby, dla których ani okulary, ani soczewki nie są dobrym rozwiązaniem. W tej sytuacji laserowa korekcja wzroku może wydawać się jedynym wyjściem z sytuacji. Myślą o niej zwłaszcza osoby, którym bardzo przeszkadza wada wzroku w życiu codziennym. Nie da się jednak ukryć, że operacja oczu to bardzo poważna decyzja, która z pewnością niesie za sobą też pewne ryzyko. Zanim zdecydujemy się na operację, warto zasięgnąć opinii i przede wszystkim dowiedzieć się, na czym polega taki zabieg, jakie metody są obecnie wykorzystywane, i jakiej klinice warto zaufać. Pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji decyzji, której nie da się już cofnąć.

Laserowa korekcja wzroku – podstawowe informacje

Pierwsze laserowe korekcje wzroku odbyły się już w 1989 roku w USA. Od tego czasu metody te uległy ogromnej zmianie i unowocześnieniu. Mimo to wielu Polaków nadal uważa, że zabieg ten należy do jednych z niebezpieczniejszych. Obawy te nie są uzasadnione. Oczywiście minimalne ryzyko istnieje, ale przemyślana decyzja i wybór godnej zaufania kliniki sprawi, że będzie ono naprawdę znikome. Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który pozwala na trwałe i całkowite usunięcie wady wzroku, i to zaledwie w parę minut. Operacja leczy nie tylko krótkowzroczność, ale także astygmatyzm, nadwzroczność oraz wady łączone. W ten sposób można pozbyć się naprawdę dużej wady wzroku, i to całkowicie. To bardzo kuszące, zwłaszcza gdy nasza wada jest na tyle duża, że bez okularów bądź soczewek nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.

laserowa korekcja wzroku

Taka operacja może więc znacząco podnieść jakość naszego życia. Warto wiedzieć, iż zanim zostaniemy dopuszczeni do operacji oczu, musimy przejść wizytę kwalifikacyjną. W trakcie takiej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad oraz badania, by określić, czy nie ma przeciwwskazań do operacji. Ponadto informuje nas o dostępnych metodach i zaleca jedną z nich. Przebieg wizyty kwalifikacyjnej jest kluczowy, dlatego warto wybrać dobrą klinikę i lekarza, który zapewni profesjonalizm i doświadczenie.

Jak zadbać o oczy przed i po operacji oczu?

Oprócz wizyty kwalifikacyjnej, przed zabiegiem trzeba się nieco przygotować. Istnieje kilka ogólnych zaleceń, zwykle jednak lekarz informuje pacjenta o tym, jak powinien się przygotować do operacji. Na przykład na około dwa tygodnie przed wizytą kwalifikacyjną należy zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych. Jeżeli nosimy soczewki miękkie, trzeba przestać je nosić na tydzień przed operacją, natomiast soczewki twarde – miesiąc przed. W przypadku kobiet warto na jakiś czas zrezygnować z makijażu oczu – zarówno przed, jak i po zabiegu. W zależności od wybranej metody musimy też przygotować się na czas rekonwalescencji. Najnowocześniejsze metody pozwalają wrócić do normalnego życia już na następny dzień. Inne wymagają nieco wydłużonego okresu rekonwalescencji. Na około tydzień lub dwa trzeba zrezygnować z uprawiania sportu, należy też unikać ekran komputera, telewizora czy telefonu, a także unikać ostrego światła słonecznego. Należy dużo odpoczywać oraz stosować się do zaleceń lekarza dotyczących wizyt kontrolnych.

laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku może nieść za sobą pewne niedogodności, na przykład suchość oka, podwójne i zamglone widzenie i ogólną nadwrażliwość na bodźce. Taki stan może trwać tydzień, miesiąc, a nawet kilka miesięcy – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Mając to na uwadze, warto przeanalizować, jakie ryzyko niesie za sobą ten zabieg i czy jesteśmy gotowi znieść te niedogodności na rzecz utraty wady wzroku.

Jakie ryzyko niesie za sobą laserowa korekcja wzroku?

Jak wspomnieliśmy, laserowa korekcja wzroku nie jest sama w sobie niebezpieczna. Obecnie kliniki o wysokiej renomie korzystają ze sprzętu najwyższej klasy, a operacje wykonują doświadczeni lekarze. Rzadko kiedy więc zdarza się, że operacja nie przyniesie zamierzonego skutku lub wręcz powoduje całkowitą utratę wzroku. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje grupa pacjentów niezadowolonych z zabiegu. Co wywołało ich negatywną opinię? Część z osób przyznaje, że po czasie wada wzroku zaczęła ponownie wracać, co ich bardzo zawiodło. Niestety, trzeba się liczyć z taką ewentualnością, gdyż żaden lekarz nie zagwarantuje nam, że jeden zabieg usunie wadę w 100%. Bywa, że wada jest na tyle duża, że trzeba zabieg powtórzyć. Inne osoby opisują, że tuż po zabiegu zmagały się z dużym bólem i dyskomfortem. Nie każdy jest odporny na tego rodzaju ból, warto się więc zastanowić, czy jesteśmy przygotowani, że przez jakiś czas będziemy odczuwać dyskomfort, zanim oczy się zagoją i będziemy mogli cieszyć się dobrym wzrokiem.

laserowa korekcja wzroku

Istnieje także zjawisko nazywane „efektem halo”, które dotyka pacjentów poddających się laserowej korekcji wzroku. Polega on na widzeniu świetlistych aureoli wokół źródeł światła. Może zniknąć po okresie rekonwalescencji lub dopiero po paru miesiącach. Oczywiście są to przypadki mniejszości, niemniej trzeba liczyć się z tym, że możemy w tej grupie się znaleźć, przynajmniej na początku po operacji. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw można podjąć dobrą decyzję. Nigdy jednak nie podejmujmy jej pod wpływem chwili czy zachwytów znajomego bądź znajomej znajomego, który poddał się operacji i widzi doskonale. Każdy przypadek jest inny i trzeba to dobrze przemyśleć.

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *