Pokój dziecięcy – jak go zaaranżować niewielkim kosztem?

Pokój dziecięcy to bez wątpienia wyjątkowe miejsce w każdym domu. Aranżacja takiego pokoju zmienia się dynamicznie, gdyż maluch z każdym kolejnym miesiącem życia staje się coraz bardziej ruchliwy, a co za tym idzie, coraz chętniej bawi się i uczy w swoim pokoiku. Całe wyposażenie powinno więc być dostosowane do wieku dziecka, uwzględniać jego bezpieczeństwo, ale też być radosne i kolorowe. Dlatego ozdoby i dekoracje do pokoju dziecka to bardzo ważne elementy, które odróżniają to miejsce od innych w domu. Jak niedużym kosztem zmienić aranżację pokoju dziewczynki lub chłopczyka? Na jakie gadżety i elementy dekoracyjne postawić?

Pokój dziecięcy – niezbędne elementy wyposażenia

Rodzice, którzy dopiero spodziewają się dziecka, stawiają przede wszystkim na praktyczność pokoju dziecięcego. Niemowlę potrzebuje spokojnego i wygodnego miejsca, dlatego też centralnym punktem jest oczywiście łóżeczko dziecięce. Ściany powinny być utrzymane w naturalnych, spokojnych barwach, bez wielu dekoracji, gdyż byłyby to zbyt silne bodźce dla maluszka, który dopiero zacznie poznawać otaczający go świat. Inne elementy wyposażenia mają ułatwiać rodzicom dbanie o niemowlę. Zwykle jest to komoda z przewijakiem, w której można trzymać potrzebne akcesoria, takie jak pieluszki, kosmetyki dla niemowląt czy ubranka na przebranie. Wielu rodziców decyduje się na umieszczenie w pokoiku dziecięcym stojaka z wanienką, by wszystkie czynności higieniczne wykonywać w jednym miejscu i dzięki temu nie narażać dziecka na zmiany temperatur czy przeciągi. W pokoju niemowlaka warto też postawić wygodny fotel, na którym mama będzie mogła przytulać, usypiać i bawić się z maluszkiem. Urządzenie takiego pokoju wymaga sporo wysiłku. Nim się jednak obejrzymy, nasz nieporadny maluszek stanie się ruchliwym dwulatkiem, a to oznacza jedno – zmiana wystroju jego pokoju!

przewijanie dziecka na łóżku

Projektujemy pokój dla starszych dzieci

Zmiana wystroju pokoju dla starszego dziecka wymaga przede wszystkim organizacji przestrzeni do zabawy i nauki. Kilkulatek jest już zdecydowanie bardziej samodzielny, poza tym szybko rośnie. Dlatego podstawą jest zapewnienie mu większego łóżka z wygodnym materacem. Warto też wybrać meble, które zostaną z nim na dłużej. Przyda się na przykład biurko, przy którym z czasem będzie stawiać pierwsze kroki w edukacji. Na biurku można postawić organizery i inne gadżety, które ułatwią utrzymanie porządku. W pokoju dwulatka nie może też brakować elementów dekoracyjnych, które będą stymulować wyobraźnię dziecka oraz wzbudzać w nim pozytywne emocje. Możemy wybrać więcej dekoracji ściennych, zdecydować się na kolorowy dywan czy też wybrać kolorowe skrzynki, pudełka lub kosze do przechowywania zabawek i innych rzeczy. Zadbajmy przy tym o bezpieczeństwo dziecka – dywan nie powinien się ślizgać na podłodze, a meble nie mogą mieć ostrych kantów, by nie doszło do groźnego wypadku. Ciekawe inspiracje na aranżację pokoi dziecięcych znajdziecie TUTAJ.

pokój dziecięcy dla dużych dzieci

Pin It

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *