Probiotyki dla dzieci, a antybiotykoterapia

Probiotyki, inaczej żywe kultury bakterii, to drobnoustroje, które w pewnych ilościach mogą mieć na nas korzystny wpływ. Probiotyki dla dzieci podaje się głównie przy leczeniu antybiotykami. Dlaczego warto je włączyć do leczenia? Jakie jest ich działanie?

Probiotyki dla dzieci – kiedy i dlaczego je podawać?

Probiotyki dla dzieci działają dobroczynnie na mikroflorę jelitową, która zostaje podrażniona przed podawanie antybiotyków. Ponadto hamują wzrost bakterii chorobotwórczych, a także pobudzają organizm do produkcji przeciwciał pomagających walczyć z czynnikami chorobotwórczymi.

probiotyki dla dzieci
Probiotyki, czyli żywe kultury bakterii, działają dobroczynnie na mikroflorę jelit i pomagają zwalczyć bakterie chorobotwórcze.

Dlatego też podawanie ich dzieciom w czasie choroby i leczenia antybiotykami może przyspieszyć proces powrotu do zdrowia, a przy tym zniwelować negatywne skutki przyjmowania antybiotyków. Probiotyki można znaleźć w formie naturalnej w pewnych produktach spożywczych, zwłaszcza jogurtach i innych przetworach mlecznych, niemniej nie zawierają one wszystkich żywych kultur bakterii dostępnych w formie preparatów farmaceutycznych.

probiotyki dla dzieci
Dzieciom warto podawać probiotyki przy ostrej biegunce infekcyjnej oraz przy leczeniu antybiotykami.

Zatem w okresie choroby, gdy odporność organizmu jest wyjątkowo niska, warto podawać dodatkowo probiotyki dla dzieci w tabletkach, które można kupić w każdej aptece bez recepty.

Jak dobrać odpowiednie probiotyki dla dzieci?

Wybierając probiotyki dla dzieci i niemowląt, trzeba pamiętać, że nie wszystkie są takie same. Tylko niektóre z nich są bezpieczne dla dzieci i dozwolone do stosowania przy ich leczeniu, trzeba więc wziąć to pod uwagę przy wyborze odpowiedniego probiotyku dla naszego dziecka. Najczęściej stosowanymi żywymi kulturami bakterii u dzieci są bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, konkretnie Lactobacillus rhamnosus GG. Można je stosować u dzieci w leczeniu ostrej biegunki przewlekłej, a także przy antybiotykoterapii, podczas której również może wystąpić biegunka.

probiotyki dla dzieci
Nie wszystkie probiotyki nadają się do podawania dzieciom, dlatego przy ich wyborze trzeba kierować się rozeznaniem.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *