Jak przebiega piętnasty tydzień ciąży?

Ciąża to dla kobiety niesamowite przeżycie, a rozwój dziecka w brzuchu matki to prawdziwy cud. Nic zatem dziwnego, że przyszła mama jest bardzo zainteresowana tym, jak przebiega rozwój jej maleństwa tydzień po tygodniu. Dziś dowiemy się, jak wygląda piętnasty tydzień ciąży, który zalicza się w jej drugi trymestr i czwarty miesiąc.

Piętnasty tydzień ciąży – jak zmienia się dziecko?

Piętnasty tydzień ciąży to końcowa faza czwartego miesiąca. Jak wygląda rozwój dziecka w tym czasie? Otóż właśnie w tym tygodniu dziecko najszybciej przybiera na wadze, dlatego też u wielu kobiet jest to moment, gdy zaczyna być wyraźnie widoczny powiększony brzuszek. Średnie dziecko waży już wtedy około 56 do 80 gram i mierzy jakieś 11 cm. Jeśli chodzi o wygląd, maluszek oczywiście nie jest jeszcze w pełni rozwinięty – w końcu to dopiero niecała połowa ciąży. Niemniej występują pewne zmiany w jego wyglądzie. Na przykład jego uszy, które wcześniej znajdowały się na szyi i wędrowały w górę, teraz są już na swoim miejscu. Poza tym oczy przesuwają się z boków na przód twarzy. Jeśli chodzi o skórę dziecka, nadal jest ona cienka i przezroczysta, można więc zobaczyć przez nią cały układ krwionośny maleństwa. Poza tym na skórze pojawia się meszek płodowy, tak zwany lanugo.

piętnasty tydzień ciąży
W 15. tygodniu ciąży brzuszek zaczyna być bardziej widoczny, gdyż dziecko szybko przybiera na wadze.

Piętnasty tydzień ciąży to także moment, gdy maluch zaczyna wykonywać coraz bardziej zdecydowane ruchy rączkami i nóżkami. Samodzielnie porusza też paluszkami u rączek i stóp, a nawet zaczyna ssać kciuka! Dzięki temu wytwarza umiejętność ssania piersi, która po porodzie bardzo mu się przyda. Co istotne dla mam, w czwartym miesiącu ciąży dziecko już odczuwa na sobie nastroje mamy. Zatem stres, długotrwałe napięcie czy smutek nie są wskazane – dlatego ważne jest, by znajdować czas na relaks i ograniczyć bodźce stresogenne.

W 15. tygodniu ciąży dziecko zaczyna również oddychać! To kolejna ważna umiejętność, która przyda mu się „na zewnątrz”.

A jak zmienia się wygląd i samopoczucie kobiety w 15. tygodniu ciąży?

Piętnasty tydzień ciąży – jak zmienia się mama?

Jak już pokrótce wspomnieliśmy wcześniej, w 15. tygodniu ciąży zaczyna być widoczny brzuszek – przybiera on wielkość i kształt melona. Macica unosi się ponad spojenie łonowe i przestaje uciskać na pęcherz, dzięki czemu można spodziewać się rzadszych wizyt w toalecie (nareszcie…! ;)) Zdarza się, że kobietom w 15. tygodniu ciąży towarzyszą omdlenia na skutek zbyt gwałtownego podniesienia się z pozycji leżącej do stojącej. Warto więc robić to zawsze powoli i spokojnie. U przyszłych mam w tym czasie ciąży mogą też wystąpić drobne infekcje dróg oddechowych czy krwawienia z nosa – nie jest to niebezpieczne, warto jednak zgłosić taki fakt lekarzowi prowadzącemu. Jest to także moment zwiększonego apetytu – skończyły się w końcu wymioty i mdłości, można więc czerpać przyjemność z jedzenia! Mimo to warto kontrolować ilość spożywanych posiłków, zwłaszcza jeśli nie chcemy zbyt dużo przytyć w ciąży. W 15. tygodniu ciąży warto też bardziej zadbać o zęby, gdyż wtedy dość łatwo pojawia się próchnica, która nieleczona, może być poważnym zagrożeniem dla dziecka.

piętnasty tydzień ciąży
Dodatkowe ważne informacje na temat 15. tygodnia ciąży.

Jeżeli jesteś w ciąży i zależy Ci na wiarygodnych informacjach o każdym jej etapie, zajrzyj: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/ – z pewnością znajdziesz wiele cennych i przydatnych wskazówek.

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *