Zakwasy – jak im zapobiec?

Zakwasy, inaczej mówiąc zespół opóźnionego bólu mięśniowego, to jedna z najczęstszych dolegliwości osób aktywnych fizycznie. Pojawia się 1-3 dni po treningu i jest efektem mikrouszkodzeń w komórkach mięśniowych oraz uszkodzeń tkanki łącznej. Czy można jakoś zapobiec powstawaniu zakwasów po ćwiczeniach? Tak! Dowiedzmy się, dlaczego.

Jak zapobiegać zakwasom?

W zapobieganiu zakwasom niezwykle istotną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń i wysiłku fizycznego. Chodzi o porządną rozgrzewkę, która często sama w sobie przypomina trening. Aby ciało przyzwyczaiło się do wysiłku, powinniśmy stopniowo zwiększać jego intensywność. Rozgrzane mięśnie będą bardziej podatne na intensywny trening, bez przykrych konsekwencji, jakim są zakwasy.

zakwasy
Aby uniknąć zakwasów podczas treningu, warto poświęcić trochę czasu na intensywną rozgrzewkę.

Również po treningu należy zrobić kilka lżejszych ćwiczeń, by mięśnie stopniowo „ostudzić”. Wszystko to pozwoli nam uniknąć zakwasów, nawet jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ćwiczeniami. Oprócz tego warto pilnować, by tygodniowy wzrost wysiłku nie powinien przekraczać 10% oraz, by nie zmieniać zbyt gwałtownie rodzaju wykonywanych ćwiczeń.

Kiedy zakwasy już się pojawią

Niestety, może się zdarzyć, że pomimo naszych starań będziemy odczuwać ból wywołany zakwasami po ćwiczeniach. Jak je złagodzić? Istnieje kilka sposobów. Pomóc może już zimna kąpiel lub skorzystanie z biczy wodnych, które rozluźnią mięśnie.

zakwasy
Jednym ze sposobów na złagodzenie zakwasów jest zimna kąpiel.

Inną metodą może być wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń, które rozciągną mięśnie i poprawią krążenie krwi. Na poprawę krążenia krwi oraz przyspieszenie gojenia mikrouszkodzeń pozytywnie wpłyną także ciepłe okłady oraz ciepła kąpiel z solą i olejkami eterycznymi. Chłodne okłady nie będą skuteczne przy naciągniętych mięśniach. Oprócz tego warto przyjmować witaminę E, która wzmacnia mięśnie i przyspiesza ich regenerację. Wspomagająco można użyć maści rozgrzewających i znieczulających.

zakwasy
W walce z zakwasami może też pomóc umiarkowane rozciąganie się i delikatny masaż bolących miejsc z użyciem maści znieczulającej.

Zakwasy nie muszą nas unieruchomić na kilka dni. Możemy z powodzeniem im zapobiegać oraz z powodzeniem je leczyć. Są one niegroźne i tymczasowe, zatem nie rezygnujmy z treningów z ich powodu. Powodzenia w ćwiczeniach!

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *