Alergia na gluten – jak ją rozpoznać?

Ostatnio o diecie i produktach bezglutenowych mówi się bardzo dużo. Jedni gorąco zachęcają, by na stałe zrezygnować z glutenu w swoim diecie, inni uważają, że to tylko kolejny wymysł będący chwilową modą. Tymczasem alergia na gluten to fakt – okazuje się, że cierpi na nią sporo osób, nawet o tym nie wiedząc. Jak więc rozpoznać jej objawy? I jak zmienić nawyki żywieniowe, gdy okaże się, że należymy do osób uczulonych na gluten?

Alergia na gluten, a nietolerancja – czy to to samo?

Wiele osób dość często myli pojęcie alergii na gluten z celiakią, czyli nietolerancją glutenu. Te dwa schorzenia zasadniczo się jednak od siebie różnią. W wypadku nietolerancji na gluten nawet niewielka jego ilość w pożywieniu może spowodować bardzo poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Tymczasem alergia na gluten nie daje tak jednoznacznych objawów, często trzeba go spożyć naprawdę sporo, by nam zaszkodził, dlatego sporo osób w ogóle nie ma świadomości, że mogą być na niego uczuleni.

alergia na gluten
Gluten obecny jest w wielu produktach, które codzienne spożywamy. Jego głównym źródłem jest pieczywo i ogólnie produkty zbożowe.

Tym trudniej to zweryfikować, gdyż gluten obecny jest w wielu podstawowych składnikach żywności, przede wszystkim w produktach zbożowych. Co więc wziąć pod uwagę, jeśli chcemy ustalić, czy mamy alergię na gluten?

Najczęstsze objawy alergii na gluten

Objawy alergii na gluten można podzielić na dwie kategorie: natychmiastowe, ujawniające się w przeciągu godziny od spożycia glutenu, oraz późne, które mogą wystąpić kilka godzin lub nawet kilka dni później. Do tych natychmiastowych możemy zaliczyć między innymi bóle brzucha, wzdęcia i biegunkę.

alergia na gluten
Silna alergia na gluten może wywoływać ból brzucha, wzdęcia oraz problemy z wypróżnianiem.

Inne, mniej oczywiste objawy alergii na gluten to afty w jamie ustnej, ciągłe zmęczenie, zaburzenia neurologiczne, silne bóle głowy, słabość szkliwa zębowego, podwyższony poziom cholesterolu, ospałość. Jeżeli dostrzegasz u siebie te objawy, być może również jesteś alergikiem. Jak to sprawdzić? Najprostszą metodą jest wyeliminowanie glutenu z diety na dłuższy czas, około 2-3 tygodnie i obserwowanie swojego samopoczucia. Potem stopniowo wprowadzamy gluten i obserwujemy, czy objawy powróciły. Jeśli tak, może to oznaczać, że mamy alergię na gluten. Możemy też zrobić testy alergiczne na gluten – to szybsza i równie skuteczna metoda.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz