Anemia u dziecka – jak rozpoznać, jak leczyć?

Anemia u dziecka, nazywana też niedokrwistością, to częsta przypadłość niemowląt i dzieci. Jej objawy bywają niejednoznaczne, zwłaszcza gdy rodzice są mało spostrzegawczy. Zwykle anemię stwierdza lekarz przy okresowych badaniach, czyli bilansach. Czym objawia się anemia u dzieci? Powinien to wiedzieć każdy rodzic, gdyż anemii absolutnie nie można bagatelizować.

Anemia u dziecka – przyczyny i objawy

U dzieci najczęstszym powodem anemii jest niedobór żelaza. Niski poziom żelaza we krwi wpływa na zmniejszenie liczby krwinek czerwonych, co z kolei powoduje szereg objawów, takich jak bladość, zmęczenie, osłabienie, drażliwość, brak apetytu i senność. Co za tym idzie, dziecko może mieć problemy z nauką i koncentracją. Zamiast mylnie twierdzić, że dziecko jest leniwe czy nieodpowiedzialne, lepiej zrobić podstawowe badania krwi i sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z anemią u dziecka.

anemia u dziecka
Anemia u dziecka może objawiać się brakiem apetytu, problemami z nauką, bladością skóry i ogólnym zmęczeniem i rozdrażnieniem.

Co powoduje niedobór żelaza u dzieci? Zazwyczaj winna jest nieprawidłowa dieta uboga w produkty zapewniające odpowiedni poziom żelaza. Okazuje się również, że picie w dużej ilości krowiego mleka wcale nie jest takie zdrowe i wskazane dla dzieci, gdyż powoduje między innymi zmniejszenie wchłaniania żelaza do krwi z pokarmów.

Leczenie anemii u dziecka

Przy niewielkim anemii wskazana jest miesięczna kuracja preparatem żelaza i oczywiście zmiana diety. Po miesiącu przyjmowania żelaza należy ponownie wykonać badanie krwi dziecka i na podstawie uzyskanych wyników określa się, czy leczenie należy kontynuować czy też nie. Jeżeli więc po kuracji liczba czerwonych krwinek, a także poziom hemoglobiny i hematokrytu ulegnie poprawie, oznacza to, że przyczyną anemii rzeczywiście był tylko niedobór żelaza.

anemia u dziecka

W zdiagnozowaniu anemii kluczowe są wyniki z badań krwi – poziom czerwonych krwinek, hematokrytu i hemoglobiny.

Jeżeli jednak wyniki wciąż będą złe lub nawet gorsze niż poprzednio, należy wykonać dodatkowe badania, między innymi TIBC, oznaczenie poziomu żelaza czy też poziomu ferrytyny i retikulocytów. Można również wykonać badanie na obecność krwi w stolcu oraz ręczny rozmaz krwi. Jeśli chodzi o dietę, należy wprowadzić do niej mięso, fasolę, zieloną sałatę czy szpinak – są to pokarmy bogate w żelazo, które dużo lepiej się wchłania niż żelazo w formie jakiegoś preparatu. Aby zwiększyć wchłanianie żelaza do krwi z tabletek, warto popijać je płynami z witaminą C, na przykład sokiem pomarańczowym.

anemia u dziecka
W leczeniu anemii należy zmienić dietę – wprowadzić do niej produkty bogate w żelazo.

Anemia u dziecka to choroba, która rozwija się powoli, co czasem może utrudnić jej rozpoznanie. Niemniej czujni rodzice od razu zauważą zmiany w zachowaniu i samopoczuciu swojego dziecka i nigdy ich nie zlekceważą!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz