Anemia u dziecka, nazywana też niedokrwistością, to częsta przypadłość niemowląt i dzieci. Jej objawy bywają niejednoznaczne, zwłaszcza gdy rodzice są mało spostrzegawczy. Zwykle anemię stwierdza lekarz przy okresowych badaniach, czyli bilansach. Czym objawia się anemia u dzieci? Powinien to wiedzieć każdy rodzic, gdyż anemii absolutnie nie można bagatelizować.
Anemia u dziecka – przyczyny i objawy
U dzieci najczęstszym powodem anemii jest niedobór żelaza. Niski poziom żelaza we krwi wpływa na zmniejszenie liczby krwinek czerwonych, co z kolei powoduje szereg objawów, takich jak bladość, zmęczenie, osłabienie, drażliwość, brak apetytu i senność. Co za tym idzie, dziecko może mieć problemy z nauką i koncentracją. Zamiast mylnie twierdzić, że dziecko jest leniwe czy nieodpowiedzialne, lepiej zrobić podstawowe badania krwi i sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z anemią u dziecka.
Co powoduje niedobór żelaza u dzieci? Zazwyczaj winna jest nieprawidłowa dieta uboga w produkty zapewniające odpowiedni poziom żelaza. Okazuje się również, że picie w dużej ilości krowiego mleka wcale nie jest takie zdrowe i wskazane dla dzieci, gdyż powoduje między innymi zmniejszenie wchłaniania żelaza do krwi z pokarmów.
Leczenie anemii u dziecka
Przy niewielkim anemii wskazana jest miesięczna kuracja preparatem żelaza i oczywiście zmiana diety. Po miesiącu przyjmowania żelaza należy ponownie wykonać badanie krwi dziecka i na podstawie uzyskanych wyników określa się, czy leczenie należy kontynuować czy też nie. Jeżeli więc po kuracji liczba czerwonych krwinek, a także poziom hemoglobiny i hematokrytu ulegnie poprawie, oznacza to, że przyczyną anemii rzeczywiście był tylko niedobór żelaza.
Jeżeli jednak wyniki wciąż będą złe lub nawet gorsze niż poprzednio, należy wykonać dodatkowe badania, między innymi TIBC, oznaczenie poziomu żelaza czy też poziomu ferrytyny i retikulocytów. Można również wykonać badanie na obecność krwi w stolcu oraz ręczny rozmaz krwi. Jeśli chodzi o dietę, należy wprowadzić do niej mięso, fasolę, zieloną sałatę czy szpinak – są to pokarmy bogate w żelazo, które dużo lepiej się wchłania niż żelazo w formie jakiegoś preparatu. Aby zwiększyć wchłanianie żelaza do krwi z tabletek, warto popijać je płynami z witaminą C, na przykład sokiem pomarańczowym.
Anemia u dziecka to choroba, która rozwija się powoli, co czasem może utrudnić jej rozpoznanie. Niemniej czujni rodzice od razu zauważą zmiany w zachowaniu i samopoczuciu swojego dziecka i nigdy ich nie zlekceważą!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz