Wątroba to wyjątkowy narząd naszego ciała. Odpowiada za wiele ważnych funkcji życiowych, których nie mógłby wykonać żaden inny organ. Jednocześnie jest najbardziej narażona na działanie szkodliwych toksyn, które przechodzą przez nasz organizm. Nic więc dziwnego, że lekarze alarmują, aby o nią dbać i regularnie się badać. Jakie badanie wątroby warto wykonać?
Rola wątroby w naszym organizmie
Żeby zyskać motywację do większego dbania o wątrobę, warto dowiedzieć się, jak wielu różnych zadań ma ona do wykonania. W samej wątrobie znajduje się tysiące komórek nazywanych hepatocytami, które mają dwa zadania – przetwarzają składniki odżywcze w lepiej przyswajalne dla organizmu oraz odtruwają organizm z toksyn pochodzących z pożywienia lub odpadów przemiany materii. Ale to nie jedyna roli wątroby. Odpowiada także za produkcję żółci niezbędną w procesie trawienia, za produkcję heparyny odpowiadającej za krzepliwość krwi oraz produkcję białek mających rolę odpornościową. Poza tym gromadzi wiele cennych składników odżywczych, między innymi glikogen witaminy A, D, B12 oraz znaczne ilości żelaza. Żaden inny narząd nie zastąpi wątroby w wykonywaniu tych istotnych zadań, dlatego musimy o nią dbać. Odpowiednie odżywianie i regularne badanie wątroby sprawi, że będzie ona w dobrym stanie.
Badanie wątroby – co warto wiedzieć?
Badanie wątroby powinniśmy wykonać nie tylko, gdy zaczynamy odczuwać jakieś dolegliwości z jej strony, ale również profilaktycznie. Dzięki temu łatwiej będzie dostrzec potencjalne zagrożenia i je zlikwidować nim zamienią się w poważne schorzenia. Warto regularnie badać się na przykład w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C (badanie HCV) – to jedno z najpopularniejszych schorzeń. Badanie wątroby zwykle wykonuje się z pobranej krwi pacjenta. Są to tak zwane próby wątrobowe, czyli badanie sprawdzające pracę wątroby. Z krwi można wykonać też badanie fosfotazy zasadowej, po której rozpoznaje się choroby wątroby z zastojem żółci. W diagnostyce chorób wątroby związanych z nadużywaniem alkoholu ważne jest badanie GGTP. Pozwala ono rozpoznać uszkodzenie miąższu wątroby i dróg żółciowych. Regularne badanie wątroby jest bardzo istotne, gdy jesteśmy obciążeni genetycznie schorzeniami tego narządu lub gdy podejrzewamy, że z powodu przyjmowanych leków czy innego powodu jest ona obciążona.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz