Biegunka u dziecka – nie lekceważ objawów!

Dzieci i niemowlęta mają delikatny przewód pokarmowy, a co za tym idzie, są bardziej niż dorośli narażeni na wystąpienie biegunek czy wymiotów. Biegunka u dziecka jest też znacznie bardziej groźna niż u dorosłych, dlatego rodzice nie powinni jej bagatelizować. Ale jak określić, czy dziecko ma biegunkę? I jakie leczenie zastosować?

Biegunka u dziecka – jak rozpoznać?

O biegunce dziecięcej mówimy wtedy, gdy dziecko wypróżnia się kilkakrotnie częściej niż normalnie w ciągu dnia, a jego stolce są luźne, wręcz wodniste. Obol biegunki mogą wystąpić także bóle brzucha i wymioty, a nawet stan podgorączkowy. Co ważne, jeżeli taki stan utrzymuje się ponad 12 godzin, zapewne mamy do czynienia z biegunką wywołaną przez bakterie, wirusy lub pasożyty. Z uwagi na to, że biegunka jest jedynie objawem choroby, aby podjąć skuteczne leczenie, trzeba ustalić co konkretnie dolega dziecku.

Choroby, które objawiają się biegunką

Biegunka u dziecka może wskazywać na wirusowe zapalenie jelit, potocznie nazywane „grypą żołądkową” czy „jelitówką”. To jedna z najczęstszych przyczyn wystąpienia biegunki u najmłodszych. Oprócz niej mogą wystąpić także skurcze brzucha i wymioty. Choroba może trwać od 5 dni do nawet 2 tygodni. Podczas wirusowego zapalenia jelit dziecko utraci dużo płynów, dlatego rodzic powinien od razu zacząć je podawać dziecku, by nie utraciło cennych elektrolitów. Dobrze jest też jak najszybciej udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie przeciwwirusowe.biegunka u dziecka

Zatrucie pokarmowe to kolejny powód, dla którego u dzieci pojawia się biegunka. W tym przypadku objawy pojawiają się szybko i gwałtownie i najczęściej mijają w przeciągu doby. By pomóc dziecku, przede wszystkim musimy ustalić, co było powodem zatrucia pokarmowego i wykluczyć go na przyszłość z diety. Słuszny będzie też kontakt z pediatrą, który pomoże to ustalić. Poza tym jak zawsze w trakcie trwania biegunki u dziecka trzeba częściej podawać płyny, by nie doszło do odwodnienia.

biegunka u dziecka
Biegunce dziecięcej często towarzyszą bóle brzucha, nudności i wymioty.

Biegunka u dziecka to częsty efekt terapii antybiotykami. Mówimy wtedy o biegunce poantybiotykowej. Antybiotyki wpływają na osłabienie flory jelitowej, przez co bakterie oporne na ich działanie mogą się szybciej rozwijać. Ich namnożenie wywołuje biegunkę. Dobrze jest w trakcie terapii podawać dziecku jogurty, które w naturalny sposób odbudowują florę jelitową. Jeżeli jednak problem nie mija, skontaktujmy się z lekarzem, który może zalecić zmianę antybiotyku lub zmniejszenie jego dawki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz