Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, leczenie

Jednym z częstych i niestety, równie często ignorowanych objawów infekcji górnych dróg oddechowych jest ból gardła przy przełykaniu. To zazwyczaj początkowe stadium infekcji, bywa mało uciążliwe, więc pacjenci rzadko zgłaszają się z takim objawem do lekarza. Jeżeli jednak ból przybiera charakter przewlekły i ostry, nie ma na co czekać.

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, ból gardła przy przełykaniu najczęściej jest jednym z pierwszych objawów przeziębienia. Gdy towarzyszą mu uczucie drapania, pieczenia, swędzenia bądź kucia w gardle, mamy do czynienia z infekcją. Ta dolegliwość może utrudniać spożywanie pokarmów, przełykanie śliny, a nawet oddychanie. Do objawów tych najczęściej przyczyniają się czynniki infekcyjne, głównie bakteryjne, rzadziej wirusowe.

ból gardła przy przełykaniu
Ból gardła przy przełykaniu to najczęstszy objaw infekcji bakteryjnej lub wirusowej górnych dróg oddechowych.

Ale to oczywiście nie jedyne przyczyny mogące wywołać ból gardła przy przełykaniu. Czasem powodem może być uraz błony śluzowej gardła (wywołane przez poparzenie lub jakieś obce ciało, które dostało się do śluzówki) lub też poważniejsze schorzenia rozwijające się w organizmie, na przykład ropnie.

Jak sobie radzić z takim bólem gardła?

Ból gardła przy przełykaniu można łagodzić na różne sposoby, jeżeli jednak nie usuniemy przyczyny bólu, właściwie mamy sto procent pewności, że powróci, gdy tylko minie działanie doraźnego leku. Podstawą jest więc ustalenie, co konkretnie nam dolega – zamiast próbować robić to samodzielnie, lepiej udać się do lekarza. On określi czy mamy do czynienia z zakażeniem wirusowym czy bakteryjnym oraz dobierze odpowiednie leki. W wypadku wirusowych infekcji gardła bez bakteryjnych nadkażeń podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz miejscowe leki działające również przeciwzapalnie, ale i częściowo znieczulająco i antyseptycznie. Dodatkowo warto zastosować inhalację parą wodną oraz płukanie gardła roztworem soli z wodą. Nie można również zapominać o właściwym nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory.

ból gardła przy przełykaniu
W zależności od postawionej przez lekarza diagnozy, konieczne może być zastosowanie nie tylko niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale również antybiotyku.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z anginą paciorkowcową, oprócz leczenia opisanego powyżej, wprowadza się również antybiotyk. Podczas stosowania antybiotyków należy przyjmować dużo płynów, zwłaszcza jeśli chory ma również wysoką gorączkę.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz