Ból żołądka to obok bólu głowy jedna z najczęściej dokuczających nam dolegliwości. Bóle żołądkowe mogą mieć bardzo różne przyczyny – od niegroźnych po naprawdę poważne. Jak rozpoznać, kiedy sytuacja wymaga interwencji lekarza? Jak radzić sobie z bólem żołądka domowymi sposobami?
Ból żołądka – najczęstsze przyczyny
Żołądek znajduje się w organizmie człowieka w górnych partiach brzucha, w tak zwanym dołku sercowym i lewym podżebrzu. Odczuwając ból brzucha w tym miejscu najprawdopodobniej mamy do czynienia z bólem żołądka. Żołądek jest bezpośrednim zakończeniem układu pokarmowego, jednocześnie łącząc się z układem wydalniczym. Można śmiało powiedzieć, że pełni kluczową rolę w trawieniu pokarmu i oddzielaniu cennych składników odżywczych od elementów, które należy z organizmu usunąć. Dlatego też najczęściej ból żołądka wynika z problemów trawiennych. Na ogół towarzyszy mu szereg innych objawów, na przykład wzdęcia, zaparcia lub przeciwnie, biegunki, mdłości, a także wymioty. Jeżeli tego typu dolegliwości zdarzają nam się sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Organizm może tak zareagować na przykład na zbyt ciężkostrawny posiłek czy zwyczajne przejedzenie. Niestrawność może nas dopaść także, gdy jemy w pośpiechu lub jesteśmy poddenerwowani. Sytuacja staje się poważna, gdy objawy powracają niemalże bez przerwy, a domowe metody, takie jak ziołowe herbaty czy środki na przeczyszczenie lub zgagę przestają działać.
Choroba wrzodowa – jak rozpoznać?
Choroba wrzodowa, czyli wrzody żołądka i dwunastnicy to dolegliwość, która dotyka jakieś 5-10% dorosłych w naszym społeczeństwie. Polega ona na powracających okresach pojawiania się wrzodów trawiennych w żołądku i dwunastnicy. Wrzód, czyli ubytek w błonie śluzowym w stanie zapalnym tworzy się na skutek połączenia kwasu żołądkowego i pepsyny oraz ich bezpośredniego kontaktu z błoną śluzową wyściełającą żołądek i dwunastnicę. W przypadku tej choroby ból żołądka nasila się zwłaszcza rano i wieczorem i mogą mu towarzyszyć mdłości oraz wymioty. Objawy te można łagodzić, przyjmując leki zobojętniające kwas żołądkowy, leki przeciwbólowe oraz rozkurczające. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz