To jedno z bliżej położonych względem Polski dużych miast Europy. Planując wiosenny lub letni city break, warto uwzględnić na swojej liście stolicę Węgier, która kusi wspaniałą architekturą i słynną kuchnią z gulaszem oraz winem na czele. Co zwiedzić w Budapeszcie? Redakcja Magazynu Travelist podpowiada, jak samodzielnie przygotować kilkudniowy wyjazd.
Krok 1: Wybierz środek transportu
Najłatwiejszą opcją będzie skorzystanie z połączeń autobusowych, które gwarantują komfortowy przejazd, a niekiedy również bardzo korzystne ceny. Nieco droższym, ale szybszym rozwiązaniem, będzie lot samolotem. Zwłaszcza tanie linie lotnicze mogą być opłacalne, a ceny w obie strony zaczynają się już od 130 zł za osobę. Najniższe stawki dotyczą czerwca, lipca i sierpnia.
Ci, którzy wolą większą mobilność i spontaniczne zbaczanie ze szlaku, mogą wybrać się do Budapesztu samochodem. Droga prowadzi przez Słowację, a z zachodniej Polski – także przez Czechy. Najłatwiej tam dostać się autostradami, przejeżdżając przez Brno i Bratysławę. Należy oczywiście pamiętać o zakupie winiet – tuż po przekroczeniu granicy lub online. Planując podróż autem, można zatrzymać się po drodze chociażby w Bratysławie czy pojechać nieco dalej, nad Balaton – największe jezioro w Europie Środkowej.
Po mieście najlepiej poruszać się komunikacją zbiorową. Warto przejechać się również metrem – zwłaszcza linią nr 1, która była pierwszą kolejką podziemną w kontynentalnej Europie i urzeka zachowanym do dziś historycznym charakterem.
Krok 2: Zarezerwuj hotel
Niezależnie, czy wybierasz się do stolicy Węgier solo, z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi, bez wątpienia znajdziesz tu opcję dla siebie. Oferta jest zróżnicowana zarówno pod względem lokalizacji, jak i standardu. Noclegi dla dwóch osób w Budapeszcie można znaleźć już od niespełna 230 zł za dobę. Wiele zależy od standardu hotelu. Obiekty często mają w cenie śniadania, a niekiedy również dostęp do basenu.
Krok 3: Uwzględnij atrakcje
Najbardziej znaną atrakcją Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim. Znajdziesz w nim Muzeum Historii Budapesztu oraz Węgierską Galerię Narodową. W okolicy warto również udać się do Labiryntu Zamku Królewskiego. Jeśli z kolei lubisz odkrywać kulturę, wybierz się do Muzeum Sztuk Pięknych i Pałacu Sztuki. Spektakularną budowlą konieczną do zobaczenia jest także słynny parlament węgierski – trzeci największy na świecie.
Poznając miasto, musisz również zobaczyć Aleję Andrassyego, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest uważana za jedną z najładniejszych w całej Europie. Równie ciekawym miejscem jest Góra Gellerta, z której rozciąga się widok na całą panoramę stolicy. Na swojej liście uwzględnij także Wielką Synagogę, która jest największą tego typu świątynią w Europie, a drugą na świecie. Będąc w Budapeszcie, nie można też zapomnieć o Dunaju i przebiegających przez rzekę licznych mostów. Zabytkowy Most Łańcuchowy czy Most Małgorzaty na niejednej osobie zrobią wrażenie. Szczególnie polecane są nocne rejsy po rzece, które najlepiej prezentują urok miasta i rozświetlone konstrukcje.
Krok 4: Odpręż się w łaźni
Stolica Węgier słynie nie tylko z unikalnego klimatu, pysznej kuchni i niesamowitej architektury, ale również z wyjątkowych obiektów termalnych. To za sprawą Rzymian, którzy setki lat temu dostrzegli strategiczność Budapesztu, a potem odkryli źródła, z których po dziś dzień, jak się przypuszcza, codziennie wypływa 70 milionów litrów ciepłej wody. W uzdrowiskach możesz skorzystać z dobroczynnych dla ciała kąpieli w wodzie pełnej m.in. magnezu, wapnia, siarczanów i sodu.
Przez wielu uznawane za najpiękniejsze – Termy św. Gellerta. Ich ściany zdobią przepiękne mozaiki, a do dyspozycji gości jest aż 10 basenów wewnętrznych oraz 2 zewnętrzne. Wartymi odwiedzenia są także Łaźnie Király. Ich budowa rozpoczęła się w 1565 r., podczas najazdu Turków, co mocno odbiło się na wyglądzie term. O zdjęcia tego miejsca trudno, bo obowiązuje zakaz fotografowania, ale wizja oktagonalnych basenów, rozświetlonych przez naturalne światło musi wystarczyć wyobraźni. Na uwagę zasługują również największe łaźnie w parku miejskim – Széchenyi, czy Palatinus – kąpielisko lecznicze i rozbudowany park wodny.
Krok 5: Zaplanuj kulinarną ucztę
Choć Budapeszt nastawiony jest na europejskich turystów i na każdym kroku spotkamy popularne dania, jak chociażby pizza czy burgery, to nie brakuje również restauracji z tradycyjnymi, lokalnymi potrawami. Podczas pobytu na Węgrzech warto skosztować m.in. pikantnego gulaszu zwanego Bográcsgulyás, leczo czy zupy rybnej Halászlé. Z kolei typowy streetfood to Lángos, czyli placek podawany na słodko lub wytrawnie. Na uwagę zasługują też naleśniki Hortobágy – z warzywno-mięsnym gulaszem w tradycyjnych przyprawach. Węgry słyną również z wyśmienitego wina, a najpopularniejsze szczepy to Olaszrizling, Muscotály czy Furmint.
Niezależnie od tego, czy chcesz zobaczyć architektoniczne perełki, posmakować lokalnej kuchni czy może po prostu dobrze się bawić – Budapeszt ma do zaoferowania naprawdę wiele. To świetne miejsce zarówno na długi weekend, jak i pełnowymiarowy urlop.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz