Dla wielu osób informacja o tym, że chorują na nowotwór i niezbędna będzie chemioterapia brzmi jak wyrok śmierci. Wcale jednak nie musi tak być, gdyż w wielu wypadkach leczenie chemioterapią pozwala zahamować rozwój choroby i normalnie funkcjonować. Warto przygotować się na tę formę leczenia, gdyż to ułatwi nam przejście przez nie oraz przez jego nieuniknione skutki uboczne. Jak to zrobić?
Chemioterapia – zbierz niezbędne informacje
Chemioterapia może wywoływać sporo negatywnych odczuć, takich jak strach, niepokój czy niechęć. To rzeczywiście nic przyjemnego, ale w leczeniu nowotworów niestety jest to na ten moment jedyna dostępna metoda. Jak zniwelować stres wynikający z nadchodzącego leczenia? Najlepiej dowiedzieć się możliwie najwięcej, na temat chemioterapii, przebiegu leczenia i zaleceń odnośnie postępowania czy żywienia w trakcie jego trwania. Najczęściej to nasza niewiedza sprawia, że nadmiernie obawiamy się tego, co ma nadejść. Dobrze więc zawczasu zebrać jak najwięcej informacji, porozmawiać z lekarzem prowadzącym i nie bać się pytać o nurtujące nas kwestie. Co więc warto wiedzieć?
Po pierwsze, dobrze by było ustalić z lekarzem prowadzącym harmonogram leczenia oraz to, ile etapów chemioterapii przewiduje, z jaką częstotliwością będą mieć miejsce oraz jak długo potrwają. Ponadto trzeba się dowiedzieć, czy między kolejnymi etapami leczenia przewidywane są dodatkowe wizyty lub badania laboratoryjne. To pozwoli lepiej rozplanować czas i umówić się na niezbędne wizyty u lekarza. Istotną kwestią jest też ta związana z ubezpieczeniem. Chodzi o to, by dowiedzieć się, jakie wydatki związane z chemioterapią może pokryć ubezpieczyciel, a jakie trzeba wziąć na siebie. To uchroni nas przed niespodziankami w postaci niezapłaconych usług i koniecznością zadłużenia się.
Przygotuj się na leczenie
Jeżeli czeka nas chemioterapia, sami możemy wiele zrobić, by ułatwić sobie funkcjonowanie podczas trwania leczenia. Na przykład zaleca się, by jeszcze przed jej rozpoczęciem odwiedzić dentystę i usunąć wszelkie ubytki w uzębieniu. Dlaczego jest to ważne? Otóż podczas chemioterapii spada odporność oraz krzepliwość krwi. Gdyby w tym czasie wystąpiła konieczność wykonania jakiegoś zabiegu w obrębie jamy ustnej, mogłoby dojść do krwotoku bądź zakażenia. Dlatego też lepiej tego uniknąć.
Poza tym warto zadbać o to, by podczas kolejnych etapów chemioterapii ktoś nam towarzyszył czy podwoził do szpitala. Z uwagi na to, że niektóre stosowane leki wywołują senność, lepiej byśmy samodzielnie nie przyjeżdżali samochodem do szpitala. Warto też zrobić zapasy żywności i napojów, gdyż podczas chemioterapii zaleca się sporo pić oraz jeść lekkostrawne posiłki. Jeżeli wcześniej kupimy odpowiednie produkty, później, przy słabszym samopoczuciu nie będziemy musieli myśleć jeszcze o zakupach.
Więcej przydatnych informacji na temat chemioterapii oraz tego, jak żyć w obliczu choroby nowotworowej można znaleźć na stronie https://myday.eu.com/pl-pl/.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz