Zapalenie zatok, ostre lub przewlekłe, to jedne z częstych dolegliwości wynikających z niedrożności górnych dróg oddechowych. Z tego względu chore zatoki bywają mylone ze zwykłym katarem lub formą alergii. Tymczasem zła diagnoza może spowodować powikłania, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak więc rozpoznać zapalenie zatok?
Chore zatoki – najczęstsze objawy
Zapalenie zatok to jedne z najczęstszych problemów z zatokami. Wyróżniamy zapalenie ostre i przewlekłe, gdyż różnią się one nasileniem objawów oraz czasem ich występowania. O ostrym zapaleniu zatok mówimy, gdy trwa do 3 tygodni, a jego objawy są wyjątkowo silne i zauważalne. Przy przewlekłym zapaleniu objawy mogą trwać znacznie dłużej, powyżej 6 tygodni, czasem są dużo mniej nasilone lub przez pewien okres nie występują wcale. Z tego względu wielu z nas nawet nie wie, że ma chore zatoki. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:
• ból zatok i w ich okolicach opisywany jako świdrujący, tętniący, nasilający się zwłaszcza przy pochylaniu. Może mu towarzyszyć uczucie rozpierania w czaszce, a także tkliwość na ucisk po stronie chorej zatoki.
• ból w okolicy czoła, kąta oczodołu nasilający się przy pochylaniu;
• ból w środkowej części twarzy, ból połowy głowy po stronie chorej zatoki, określany też jako ból za gałką oczną;
• ból promieniujący od tyłu głowy do skroni;
• wydzielina z nosa, zwłaszcza jednostronna;
• zaburzenia węchu;
• zatkany nos (również jednostronne);
• ogóle zmęczenie, senność, osłabienie, gorączka (w przypadku powikłań).
Gdy zauważysz objawy u siebie
Każdy z wymienionych objawów charakteryzuje inny rodzaj zapalenia zatok. Jeżeli zauważymy je u siebie przez okres dłuższy niż 3 tygodnie, koniecznie udajmy się do specjalisty, czyli laryngologa, który zleci niezbędne badania, na przykład rentgen zatok. Po takim badaniu można stwierdzić, czy rzeczywiście zatoki są zajęte, a następnie zalecić jakąś formę leczenia.
Więcej o leczeniu zatok możecie przeczytać także TUTAJ.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz