Chorwacja – idealny kierunek tegorocznych wakacji

Wakacje w ciepłych krajach to marzenie wielu z nas. Biura podróży oferują bardzo wiele wycieczek w takie miejsca w coraz przystępniejszych cenach, dlatego też coraz więcej osób postanawia wykupić taką wycieczkę i wybrać się na urlop marzeń. Jednym z chętnie odwiedzanych krajów jest Chorwacja. Co warto o nich wiedzieć?

Chorwacja – ogólne informacje

Chorwacja to kraj leżący na pograniczu Europy Południowej i Środkowej, nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Słowenią i Węgrami. Choć to stosunkowo niewielki kraj, jest w nim wiele miejsc wartych zobaczenia. To idealny kierunek zarówno dla tych, którzy pragną wypoczynku na plaży, przy krystalicznie czystej wodzie i pięknych krajobrazach, ale też dla miłośników zwiedzania zabytkowych budynków o niezwykłej historii. Jeżeli wybieramy się do Chorwacji po raz pierwszy, warto dowiedzieć się wcześniej, które z miejsc trzeba zobaczyć w pierwszej kolejności.

Najpiękniejsze miejsca w Chorwacji

DUBROWNIK

chorwacja

Nazywany „Perłą Adriatyku”, nie bez powodu znajduje się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zwiedzanie Chorwacji. Szczególnie warto go zobaczyć z jednego z okolicznych wzgórz, szczególnie ze wzgórza Srd – to podobno najpiękniejszy widok nie tylko w Chorwacji, ale na całym świecie! Dubrownik to raj dla miłośników zwiedzania. Jest to stare miasto z bogatą historią, wieloma zabytkowymi kamienicami i świątyniami oraz murami obronnymi, które nigdy nie zostały zdobyte. Nic dziwnego, że Dubrownik został wciągnięty na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1979.

JEZIORO PLITWICKIE

chorwacja

Park Narodowy Jezior Plitwickich to kolejne z miejsc na mapie Chorwacji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Park ten obejmuje kompleks 16 jezior krasowych, które połączone są ponad 90 wodospadami. Co szczególne, jeziora posiadają niesamowity turkusowy odcień, dzięki dużej ilości rozpuszczonego w wodzie węglanu wapnia. Jeziora okalają bujne lasy, które zwłaszcza jesienią zachwycają feerią barw. To miejsce zachwyci każdego, kto kocha przyrodę i spokój.

SPLIT

chorwacja

To drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, który liczy jakieś 200 tysięcy mieszkańców. Jego największą atrakcją turystyczną są pozostałości pałacu cesarza Dioklecjana. Ponieważ był on bardzo ogromny, dziś zajmuje właściwie całą starówkę miasta, a większości murów nie widać, gdyż są zabudowane już innymi budynkami. Dawne korytarze i komnaty letniej rezydencji cesarza to dziś uliczki i placyki na starówce. Cały urok polega na uważnemu przyglądaniu się poszczególnym zakątkom starówki i dostrzeżenie w nich pozostałości po pałacu. Wymaga to spostrzegawczości, ale i wyobraźni. To może być wspaniała przygoda!

To tylko trzy spośród mnóstwa wspaniałych miejsc, jakimi może pochwalić się Chorwacja. Choć nie damy rady obejrzeć ich wszystkich w ciągu jednego urlopu, na pewno warto wybrać kilka z nich i je zwiedzić. Te wspomnienia pozostaną z nami na zawsze!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz