Ciąża to dla wielu kobiet piękny okres. Niestety, często niesie ze sobą pewne powikłania, mogące nie tylko utrudnić codzienne życie, ale nawet zagrozić dziecku. Jednym z częstych schorzeń jest cukrzyca ciążowa, czyli cukrzyca zdiagnozowana po raz pierwszy u kobiety ciężarnej. Co warto o niej wiedzieć? Jak ją leczyć, by rozwój maluszka nie był zagrożony?
Cukrzyca ciążowa – przyczyny
Przyczyn cukrzycy ciążowej można dopatrywać się w kilku czynnikach. Szczególnie narażone są na nie kobiety, u których przy poprzednich ciążach stwierdzono ten problem, których bliscy chorowali bądź chorują na cukrzycę typu 2, które już wcześniej urodziły dziecko z wadą rozwojową bądź o wadze mniejszej niż 4 kg, a także które mają więcej niż 35 lat bądź przed zajściem w ciążę chorowały na nadciśnienie tętnicze, nadwagę bądź otyłość albo zespół policystycznych jajników. Nie jest to jednak regułą – na cukrzycę ciążową zapadają także kobiety, u których nie stwierdzono żadnych czynników zwiększonego ryzyka.
Jak rozpoznać cukrzycę ciążową? Zwykle wykrywa się ją między 24., a 28. tygodniem ciąży. U kobiety ciężarnej stwierdza się wtedy podwyższoną ilość cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skomplikować przebieg ciąży i porodu, dlatego nie można jej lekceważyć.
Leczenie cukrzycy ciążowej
Podstawą przy leczeniu cukrzycy ciążowej jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta. Najlepszym pomysłem będzie konsultacja z dietetykiem, który ułoży indywidualną dietę do naszych potrzeb. Istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować przy budowaniu diety dla kobiety ciężarnej z cukrzycą ciążową. Przede wszystkim 30% całodziennej racji żywieniowej powinny stanowić białka, 40-45% węglowodany, a 20-30% tłuszcze. Zaleca się jeść częściej, ale w mniejszych porcjach – trzy główne posiłki i trzy dodatkowe. Szczególnie trzeba pamiętać o zjedzeniu lekkiego posiłku przed snem (około godz. 22.00), gdyż zapobiega on spadkowi cukru podczas snu. W skład takiego posiłku powinno wchodzić jakieś 25 gram węglowodanów.
Warto sięgać po te „dobre” węglowodany, obecne m. in. w warzywach, pełnoziarnistym pieczywie, grubych kaszach oraz płatkach owsianych. Odradza się natomiast spożywanie słodyczy, także dżemów, lodów, miodu czy słodzonych napojów i soków. Tłuste, ciężkostrawne potrawy mięsne lepiej zastąpić chudymi wyrobami mięsnymi, odtłuszczonym mlekiem i roślinnymi olejami lub oliwą z oliwek.
Oprócz właściwej diety, kobieta w ciąży musi pamiętać też o regularnych kontrolach lekarskich. Stosując się ściśle do tych zaleceń, możemy mieć pewność, że cukrzyca ciążowa nie zaszkodzi dziecku.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz