Przez długi czas doręczaniem korespondencji sądowej zajmowała się wyłącznie poczta, ale teraz nie jest to jedyny sposób na jej przekazanie. Uprawnienia do doręczania korespondencji z sądów posiadają również komornicy. Na czym dokładnie polega doręczenie komornicze?
Doręczenie korespondencji przez komornika – przepisy
Doręczenie przez komornika korespondencji sądowej dostępne jest na podstawie wprowadzonych niedawno przepisów. Podstawą prawną jest w tym przypadku zmiana kodeksu postępowania cywilnego, która miała miejsce 7 listopada 2019 roku.
W ramach nowych przepisów na komorników zostały nałożone nowe obowiązki polegające na doręczaniu korespondencji sądowej do osoby pozwanej.
Kiedy stosuje się doręczenie korespondencji przez komornika?
Zastosowanie usługi polegającej na doręczeniu korespondencji sądowej przez komornika może być zastosowane wtedy, gdy pozwany nie odebrał żadnego pisma procesowego, na przykład pozwu, co jest niezbędne do tego, aby mógł on bronić swoich praw przed sądem.
Przed wprowadzeniem w życie tych przepisów stosowano wyłącznie doręczenie za pośrednictwem poczty. Gdy osoba pozwana nie odebrała przesyłki w terminie 14 dni, wtedy pismo uznawano za doręczone, chociaż w rzeczywistości mogło ono wcale nie trafić do pozwanego. W ten sposób pojawiał się problem z wieloma sprawami, o których pozwany nie był prawidłowo informowany.
Świadcząc usługę jak doręczenie korespondencji komornik – https://www.gliwicekomornik.pl/dokumenty/ przekazuje wtedy do pozwanego dokumentację sądową osobiście. W ten sposób jej przekazanie może być znacznie skuteczniejsze, dzięki czemu sprawa może być prowadzona w normalnym tempie.
Jak zlecić doręczenie korespondenci sądowej przez komornika?
Skorzystanie z doręczenia korespondenci przez komornika jest wskazane przez sąd. W takim przypadku dalsze obowiązki należą do powoda.
Powód, który występuje z pozwem, powinien następnie udać się do kancelarii komorniczej z otrzymanymi z sądu dokumentami, by zlecić usługę doręczenia korespondencji. Sprawami zajmuje się wtedy kancelaria komornicza odpowiednia ze względu adres pozwanego.
Aby zlecić doręczenie korespondencji, trzeba również przekazać do komornika odpowiedni wniosek. Dodatkowo należy zapłacić za usługę – opłata za doręczenie korespondencji przez komornika wynosi 60 złotych i jest ona pobierana jako zryczałtowana.
Dodatkowo wtedy, gdy nie można określić adresu pozwanego, komornik może również pomóc w jego ustaleniu, co związane jest z dodatkową opłatą na poziomie 40 złotych.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz