Kuchnia i łazienka to te pomieszczenia, które powinniśmy regularnie sprzątać, koncentrując się przede wszystkim na fugach. Są one idealnym siedliskiem dla pleśni, grzybów czy innych mikroorganizmów. Powstaje jednak pytanie, w jaki sposób i czym czyścić fugi w łazience i kuchni, aby lśniły czystością, a tym samym sprzyjały naszemu zdrowiu? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Czym czyścić fugi w łazience i kuchni – akcesoria, metody, środki
Fugi kuchenne i łazienkowe to najbardziej narażone na zabrudzenia elementy tych pomieszczeń. Ze względu na odkrytą powierzchnię z łatwością zbiera się na nich: kurz, brud czy tłuszcz. Są one również regularnie poddawane działaniu wody i zmiennej temperatury, co z kolei sprawia, że może pojawić się na nich pleśń czy grzyb. Jeśli odpuścimy sobie regularne czyszczenie fug, nie tylko przestaną one współgrać z estetyką wnętrz, ale również zaczną zagrażać naszemu zdrowiu, wywołując, chociażby podrażnienia skórne (łazienka) lub żołądkowe (kuchnia).
Co będzie nam potrzebne do czyszczenia fug?
Czyszczenie fug to dość czasochłonne zadanie, ale przede wszystkim wymagające dokładności. Aby ułatwić sobie to zadanie, dobrze jest wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Najważniejsze z nich to: szczoteczka do zębów lub specjalna szczotka do fug, butelka ze spryskiwaczem oraz ściereczka z mikrofibry. Jeśli jesteśmy posiadaczami naprawdę dużych wnętrz kuchennych czy łazienkowych, warto też sięgnąć po bardziej specjalistyczne narzędzia, jak na przykład mechaniczne szczotki czy myjka parowa. Pamiętajmy jednocześnie, żeby wybierać szczotki z delikatnym włosiem, inaczej ryzykujemy porysowanie naszych fug.
Czym czyścić fugi w kuchni i łazience?
Wiecie już, jakie akcesoria mogą być przydatne w myciu fug. Czas na zgromadzenie środków czyszczących. W przypadku, gdy mamy do czynienia z małymi pomieszczeniami i delikatnymi zabrudzeniami, możemy wykorzystać z powodzeniem domowe środki do czyszczenia fug, jak na przykład świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Naniesiony bezpośrednio na fugi i pozostawiony na nich przez kilkanaście minut usunie przykry zapach, rozjaśni przebarwienia i przywróci lekko zabrudzonym fugom biel. Z kolei z silniejszymi zabrudzeniami świetnie poradzi sobie pasta z proszku do pieczenia i wody lub sody oczyszczonej i octu. Dla wzmocnienia efektu warto dodać kilka kropli olejku herbacianego. Ten zabieg nada wnętrzu przyjemnego zapachu, a dodatkowo szybko pomoże pozbyć się bakterii czy innych drobnoustrojów.
Stosując domowe metody czyszczenia fug, wykorzystujemy szczoteczkę do zębów, a następnie ściereczkę z mikrofibry, która świetnie wchłania wilgoć. Jeśli mimo wszystko zabiegi te nie przyniosą oczekiwanego efektu, bądź nasza kuchnia i łazienka są sporych rozmiarów, wtedy należy sięgnąć po bardziej specjalistyczne rozwiązania, jak na przykład czyszczenie fug parą wodną. W tym wypadku potrzebne będzie nam dodatkowo urządzenie, jakim jest parownica wyposażona w specjalne dysze i zaokrąglone szczoteczki do czyszczenia. Para wodna pozwoli pozbyć się nie tylko trudnych zabrudzeń, ale także zapobiegnie osadzaniu bakterii i rozwojowi pleśni czy grzyba.
Na zakończenie zdradzimy Wam jeszcze, jak często należy czyścić fugi w kuchni i łazience. Mimo iż jest to czynność zabierająca sporo czasu i wymagająca dokładności, najlepiej powtarzać ją przynajmniej raz na tydzień czy dwa. Tym sposobem nie zapewnimy bakteriom czy pleśni odpowiednich dla nich warunków, a sobie zagwarantujemy zdrowie.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz