Czyszczenie ekspresu do kawy – co warto wiedzieć?

Kawa to ulubiony napój wielu osób. Sięgamy po nią zaraz po przebudzeniu, w trakcie pracy i podczas spotkań ze znajomymi. Picie kawy sprawia nam ogromną przyjemność, a przy okazji niesie za sobą wiele korzyści. Już jedna filiżanka „małej czarnej” potrafi postawić nas na nogi i dodać energii. W ostatnim czasie standardem stało się posiadanie własnego ekspresu. Bez wątpienia jest to luksus, który podnosi komfort codziennego życia. Warto jednak wiedzieć, że mając ekspres do kawy – nawet ten z najwyższej półki, należy regularnie o niego dbać. Dlaczego czyszczenie ekspresu do kawy jest takie ważne i jak często powinno się odbywać?

Czyszczenie ekspresu do kawy – dlaczego takie ważne?

Udowodniono, że na wyjątkowy smak kawy wpływa nie tylko rodzaj ziaren i proces przygotowywania napoju, ale także systematyczne czyszczenie ekspresu do kawy. Dlaczego to takie ważne? Powstały w wyniku wytrącania się związków wapnia i magnezu kamień tworzy osad, który pozostawia po sobie białe naloty oraz zacieki. Te z kolei nie tylko prezentują się mało estetycznie, ale przede wszystkim negatywnie wpływają na pracę ekspresu i zdecydowanie pogarszają smak napoju.

Ale nie tylko powstający kamień pogarsza smak ulubionej kawy. Również brud gromadzący się we wnętrzu urządzenia sprawia, że kawa zaczyna gorzej smakować. Co ważne, im więcej zanieczyszczeń i osadu, tym większe ryzyko wystąpienia poważnej usterki, a nawet awarii ekspresu. Kamień wpływa też na ekonomiczność urządzenia, ponieważ zabrudzony sprzęt pobiera więcej wody.

Czyszczenie ekspresu do kawy – jak często?

Wbrew pozorom czyszczenie ekspresu do kawy nie jest zajęciem trudnym ani wymagającym specjalistycznej wiedzy. Większość dostępnych na rynku modeli posiada funkcję przypominającą o wymianie filtra czy odkamienianiu. Dzieje się to raz na jakiś czas, kiedy ilość zanieczyszczeń staje się niepokojąca i może wpływać na prawidłowe działanie sprzętu. Zazwyczaj odkamienianie ekspresu przeprowadza się po przygotowaniu około 200-300 porcji napoju. O pozostałe elementy urządzenia należy dbać znacznie cześciej – dla zachowania higieny nawet każdego dnia. Mowa tu o pojemniku na fusy i tacce na wodę. Bardzo ważne jest również codzienne czyszczenie systemu mleka, szczególnie latem, kiedy jest ciepło. W przeciwnym razie mleko skwaśnieje, zrobią się „korki“ i potem wystąpią problemy z odpowiedniem spienianiem mleka.

czyszczenie ekspresu do kawy to podstawa dbania o sprzęt

Jak czyścić ekspres do kawy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak czyścić ekspres do kawy? Przede wszystkim należy robić to przy użyciu specjalistycznych środków czystości, które bez problemu można kupić w każdym sklepie ze sprzętem AGD. Większość współczesnych modeli ekspresów odkamienianie przeprowadza w sposób automatyczny. Jedyne, co musimy zrobić, to słuchać się poleceń urządzenia i przejść przez kilka kroków. Cały proces trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od modelu ekspresu.

Konserwacja dyszy spieniającej – bardzo ważny element czyszczenia ekspresu do kawy. Trzeba dokładnie wyczyścić cały mechanizm, co oznacza, że musimy go rozkręcić i solidnie wypłukać. Dodatkowo przy pomocy specjalnej szczoteczki czyścimy wlot mechanizmu. W przeciwnym razie zapchana dysza może uniemożliwić spienianie mleka lub co gorsze – uszkodzić ekspres.

Opróżnianie pojemnika na fusy – kolejna ważna czynność, która zaniedbana może doprowadzić do skwaśnienia pozostałości kawy i wydzielania się brzydkiego zapachu. Zazwyczaj ekspres sam się prosi o opróżnienie pojemnika, ale jeśli tego nie robi, warto mieć to z tyłu głowy i nie zapominać o tym. Opróżniając taki pojemnik musimy wymyć go z resztek fusów i osuszyć, np. przy pomocy papierowego ręcznika.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz