Czyszczenie rolet domowymi sposobami

Rolety pełnią w naszych domach wiele ważnych funkcji. Wieczorem zapewniają intymność, chroniąc nasze mieszkania przed wzrokiem ciekawskich przechodniów i sąsiadów. Latem skutecznie chronią przed nagrzewaniem się mieszkania pod wpływem promieni słonecznych. A przez cały rok zdobią nasze okna, komponując się z aranżacją pomieszczenia, w którym się znajdują. Aby jednak rolety zawsze prezentowały się dobrze, powinny być czyste. Regularne czyszczenie rolet to ważny sposób na utrzymanie ich w dobrym stanie. Ale jak to robić, by ich trwale nie uszkodzić?

Czyszczenie rolet – dlaczego jest tak ważne?

Jak wszystko, co znajduje się w naszym domu, również rolety narażone są na wpływ kurzu, tłuszczu czy innych zabrudzeń. Wiele zależy od rodzaju tkaniny, z jakiej wykonana jest roleta, ale także od pomieszczenia, w jakim się znajduje. Zdecydowanie szybciej zabrudzi się roleta zamontowana w kuchni, gdzie codziennie się gotuje, niż w salonie. Poza tym roleta jest narażona na powstanie trudniejszych, miejscowych plam, które są widoczne i skutecznie psują jej wygląd. Te również wymagają szybkiego usunięcia.

czyszczenie rolet

Zatem regularne czyszczenie rolet to nie jakiś wymysł, lecz warunek utrzymania ich w należytym stanie. Jak często warto czyścić rolety? Nie ma co do tego jakiejś sztywnej reguły. Najczęściej myjąc okna, przecieramy też wilgotną ściereczką rolety, natomiast warto czyścić je dwa lub trzy razy w roku. Najlepiej robić to wiosną lub latem, gdy na zewnątrz panują wyższe temperatury, dzięki czemu roleta znacznie szybciej wyschnie.

Jak czyścić rolety w domowych warunkach?

Czyszczenie rolet wcale nie jest skomplikowane, nie wymaga też zakupu jakichś specjalistycznych środków. Tak naprawdę wystarczy roztwór ciepłej wody i płynu do naczyń oraz miękka gąbka. W przypadku silniejszych plam możemy zastosować odplamiacz do tkanin kolorowych, jednak korzystając z niego, musimy uważać, by nie doszło do odbarwień. Najlepiej ściśle stosować się do wskazań producenta podanych na opakowaniu. Jak więc wyczyścić rolety krok po kroku?

1. Rozwijamy roletę w taki sposób, aby jeden zwój materiału znajdował się nadal na rurce.
2. Przecieramy roletę z kurzu suchą ściereczką albo odkurzaczem z końcówką do odkurzania tapicerki.
3. Za pomocą gąbki nasączonej roztworem cieplej wody i płynu do naczyń przecieramy roletę od góry do dołu. Nie trzemy ani nie dociskamy gąbki, by nie uszkodzić materiału.

czyszczenie rolet

4. Jeśli pojawią się punktowe plamy, zastosujmy odplamiacz, wcześniej jednak wykonajmy jego test w niewidocznym miejscu. Pozwoli to uniknąć powstania odbarwień czy innych uszkodzeń materiału.
5. Dokładnie wypłukaną gąbką usuwamy z rolety resztkę środka czyszczącego i pozostawiamy rozwiniętą aż do całkowitego wyschnięcia.

Zobacz też:

5 dodatków, których nie może zabraknąć w salonie

https://avanti24.pl/Magazyn/7,174113,25904121,5-dodatkow-ktorych-nie-moze-zabraknac-w-salonie.html 

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz