Jak dbać o buty ze skóry zimą?

Buty ze skóry wyglądają pięknie i zdecydowanie lepiej służą naszym nogom. Dzieje się tak jednak pod warunkiem, że odpowiednio o nie dbamy, a to zwłaszcza zimą może przysporzyć nieco trudności. Jak prawidłowo dbać o buty skórzane w okresie jesienno-zimowym?

Zalety butów skórzanych

Skórzane obuwie ma wiele zalet, przede wszystkim są solidne wytrzymałe, a także wygodne. Stopa poci się w nich mniej ponieważ przepuszczają powietrze, a poza tym znakomicie się prezentują. Wyglądają elegancko, ale mogą świetnie podkreślić casualowy wizerunek. Buty wykonane ze skóry są uważane za produkt lepszej jakości, i rzeczywiście mogą służyć przez wiele lata, o ile będziemy im się odwdzięczać odpowiednią pielęgnacją. Jesień i zima nie są okresem bezpiecznym dla skórzanego obuwia, dlatego jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie i komforcie noszenia obuwia skórzanego zimą, warto poznać najważniejsze zasady jego konserwacji.

 Zimowe zagrożenia dla butów

Jesień, a zwłaszcza zima niosą dla obuwia ze skory wiele zagrożeń. Po pierwsze, wilgoć z opadów deszczu i śniegu. Już pojedyncze przemoczenie butów skórzanych wpływa negatywnie na ich wygląd i odporność na czynniki atmosferyczne, nie wspominając o dyskomforcie z powodu przemoczeniu stóp. Zimą jeszcze bardziej dokuczliwa jest jednak sól, którą posypuje się nawierzchnię chodników i jezdni. Rozpuszczony przez sól śnieg staje się błotem, przechodząc po nim narażamy skórzane buty na nieodwracalne zniszczenie. Oczywiście, o ile nie będziemy stosować zasad prawidłowej pielęgnacji obuwia.

Jak dbać o buty ze skóry zimą?

Podstawa pielęgnacji – czyszczenie i pastowanie

Aby uniknąć zniszczenia butów, a to tego zapewnić im dobry wygląd niezależnie od pogody, w okresie zimowym skórzane obuwie trzeba regularnie czyścić i pastować. Dzięki tym zabiegom materiał będzie zabezpieczony przed pękaniem i nawilżony.

Najlepiej, gdy pasta lub wosk pasują kolorystycznie do barwy butów, w przypadku kilku par butów można także zastosować produkt uniwersalny. Wybierając pastę, warto pamiętać, że powinna być wykonana z naturalnych składników, które wnikają w strukturę skóry, w przeciwieństwie do past sztucznych. Pamiętajmy także, że do pastowania nadają się tylko buty z gładkiej lub matowej skóry, tej czynności nie wykonuje się do butów lakierowanych i zamszowych.

Zanim przejdziemy do pastowania, buty należy odpowiednio oczyścić. Należy to robić wilgotną szmatką albo lekko zmoczoną szczotką, a następnie osuszyć szmatką lub ręcznikiem kuchennym. Grudki błota usuwamy szczoteczką, a dopiero potem wycieramy cholewkę na mokro. Wcześniej warto wyjąć sznurówki, aby się nie zamoczyły.

Największym utrapieniem właścicieli skórzanych butów zimą są jednak zacieki z soli drogowej. Jak ją usunąć, jeśli wcześniej nie udało nam się odpowiednio zabezpieczyć obuwia? Najskuteczniejszą metodą będzie dodanie detergentu  do letniej wody i wycieranie śladów soli zamoczoną szmatką, należy to robić zaciek po zacieku.

Na koniec pamiętajmy także o kilku zasadach. Butów zawilgoconych nigdy nie suszymy nad kaloryferem, ponieważ może skończyć się to stwardnieniem i popękaniem materiału. Po całodziennym noszeniu, buty powinny się przewietrzyć, przynajmniej przez kilka godzin. W oczekiwaniu na kolejny sezon buty najlepiej przechowywać przy pomocy prawideł, oczywiście po uprzednim oczyszczeniu i zapastowaniu.

Chcesz wiedzieć, jak prać buty w pralce? Przeczytaj wpis: https://polishproperte.pl/prac-buty-pralce-najwazniejsze-zasady/

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz