Zima to trudny dla nas okres, jeśli chodzi o zdrowie i ogólne samopoczucie. Brak słońca, długie wieczory, niskie temperatury oraz niewłaściwa dieta – oto przyczyny, dla których wielu z nas w okresie zimowym często się przeziębia lub popada w stany depresyjne. I o ile na pogodę nie mamy za dużego wpływu, o tyle jesteśmy w stanie zmienić swój sposób żywienia tak, by dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Jak więc powinna wyglądać dieta na zimę?
Dieta na zimę – postaw na „produkty szczęścia”
To, że w okresie zimowym często dopada nas przygnębienie i apatia, jest spowodowane nie tyle ogólną, niezbyt przyjemną aurą, lecz przede wszystkim brakiem pewnych składników odżywczych w naszych organizmach. Dlatego dieta na zimę powinna być tak skomponowana, aby te braki uzupełnić. Do najważniejszych należą produkty bogate w tryptofan, węglowodany złożone, a także magnez i witaminy z grupy B.
Tryptofan
Tryptofan to niezwykle ważny aminokwas, który bierze udział w produkcji serotoniny – hormonu potocznie nazywanego hormonem szczęścia, gdyż odpowiada właśnie za dobre samopoczucie. Najwięcej tryptofanu znajdziemy w następujących produktach spożywczych: ziarna sezamu, pestki dyni, pestki słonecznika, tuńczyk, łosoś, parmezan, wieprzowina, indyk oraz banany. Co ważne, nie są to produkty sezonowe – można się w nie zaopatrywać przez cały rok, także zimą.
Węglowodany złożone
Dieta na zimę powinna też być bogata w węglowodany złożone, które umożliwiają lepsze wchłanianie tryptofanu. To właśnie dzięki nim tryptofan przekazywany jest do komórek mózgowych. Poza tym węglowodany dostarczają też cennych minerałów i witamin. Znajdziemy je przede wszystkim w warzywach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, kaszy gryczanej, kaszy-mannie oraz pęczak, ryżu białym i brązowym, płatkach kukurydzianych, otrębach owsianych, a także suszonych śliwkach. Źródłem węglowodanów jest także gorzka czekolada o zawartości kakao minimum 70%. Znajdziemy w niej także potas, magnez, fosfor i żelazo.
Witaminy z grupy B i magnez
Witaminy z grupy B wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego, dlatego ich również nie powinno zabraknąć w naszym jadłospisie w okresie zimowym. Uczestniczą między innymi w zamianie glukozy na energię, której zimą często nam brakuje. W jakich produktach spożywczych je znajdziemy? Ich źródłem są owoce morza, ryby, wołowina, cielęcina, kiełki pszenicy, drożdże, cebula oraz nabiał, czyli jaja, sery i mleko. Szczególnie ważna jest dla nas witamina B6, która wzmacnia także działanie magnezu. Ich połączenie znajdziemy między innymi w kiełkach, otrębach, soi i orzechach włoskich.
Tak skomponowana dieta na zimę z pewnością pomoże nam poczuć się lepiej i zachować pozytywne nastawienie oraz energię mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych i ponurej aury.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz