Dobra kosiarka samojezdna, czyli jaka?

Sezon jesienny, podczas którego porządkujemy przestrzeń i przygotowujemy na zimę, już trwa, ale dzięki John Deere możemy już powoli myśleć o wiośnie. Amerykański producent maszyn rolniczych zaprezentował bowiem nowości wśród kosiarek samojezdnych. Nowe maszyny można już zamawiać u dealerów John Deere.

Maszyny serii X100 z przekładnią hydrostatyczną

Najbardziej kompaktowe spośród ciągników John Deere, czyli seria X100 doczekała się kilku istotnych zmian, które pod wieloma względami odmienią wrażenia z korzystania z tych maszyn.

– Zwróciłbym uwagę na szereg rozwiązań, które wpływają na komfort użytkownika, np. nowy fotel o wysokości 38 cm z otwartym, wentylowanym oparciem. Dodatkowo maszyny tej serii wyposażono w silnik w układzie widlastym V-Twin z mocą większą aż do 15,5% i tempomat w modelach X127 oraz X167. Co ważne, od teraz wszystkie modele serii X100, w tym X107, wyposażone są również w przekładnię hydrostatyczną oraz umieszczone obok siebie pedały kierunku jazdy. Ten rodzaj przekładni gwarantuje komfort jazdy i ułatwia obsługę – zaznacza Michał Kufel, Territory Turf Manager w John Deere.

Warto zwrócić uwagę na czytelny, niespotykany w maszynach tej klasy, elektroniczny wskaźnik poziomu paliwa (w modelach X127 i X167), dzięki któremu klienci mogą lepiej zaplanować czas pracy kosiarki.

Modele z bocznym wyrzutem zyskują większą wszechstronność, dzięki nowemu zbiornikowi na trawę – użytkownik może zdecydować, czy chce trawę pozostawiać na trawniku, czy też zbierać do wygodnego, dwuworkowego zbiornika. Zbiornik można również domówić do już posiadanych kosiarek z bocznym wyrzutem.

Odświeżone maszyny serii X100 zyskują też nową stylistykę zaczerpniętą z ciągników John Deere, a ponadto zmieniono konstrukcję przedniego zderzaka, która pasuje do nowoczesnego wyglądu (standard w modelach X167 i X167R oraz opcja w modelach X107, X127, X117R i X147R).

Kosiarki te sprawdzają się najlepiej na trawnikach o powierzchniach do 6000 m2.

Ciągniki serii X300 – większa moc i wygoda

Aby zwiększyć wydajność koszenia i wyrzutu śniegu, nowe modele ciągników serii X300 wyposażono w mocniejsze silniki:

  • w modelach X350, X350R, X354 i X370 moc zwiększono z 12,2 kW do 14,1 kW przy 3100 obr./min, a pojemność skokowa wzrosła z 603 cm³ do 726 cm³;
  • w modelu X380 moc wzrosła z 13,8 kW do 15,2 kW przy 3350 obr./min przy niezmienionej pojemności 726 cm³.

Modele X354, X370 i X380 z roku 2021 zawierają tapicerowany fotel 46 cm (18 cali) z wysokim oparciem, który zapewnia wygodną i płynną jazdę oraz doskonałe podparcie dla operatora, dzięki większej ilości pianki, grubszej poduszce, opcjonalnym podłokietnikom. W błotniku dla wygody operatora umieszczono też uchwyt na kubek oraz zamykany schowek, by chronić narzędzia czy telefon.

W ciągnikach serii X300 z bocznym wyrzutem, nowy opcjonalny zbiornik na trawę o pojemności 250l zastąpi obecny zbiornik, ponieważ nowy tapicerowany fotel 46 cm jest głębszy i stykałby się z zespołem zbiornika.

Traktorki te sprawdzają się najlepiej na trawnikach o powierzchniach do 8000 m2. Mogą to być zarówno duże ogrody, tereny osiedlowe, jak i np. szkolne boiska.

Ponadto warto pamiętać, że maszyny te to nie tylko kosiarki. Mogą one również pracować przy porządkowaniu chodników, podjazdów z liści i nieczystości (z przednią szczotką), wywożeniu drobnych rzeczy np. liści (z przyczepką), pomóc w nawożeniu (z tylnym siewnikiem) lub zapewnić nam odśnieżanie zimą (z przednim lemieszem lub odśnieżarką wirnikową).

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz