Pieczenie przy oddawaniu moczu, ból dolnych partii brzucha, częste korzystanie z toalety i trudności z oddawaniem moczu… Brzmi znajomo? Jeżeli tak, najpewniej dopadło się zapalenie pęcherza – jedno z najpopularniejszych dolegliwości kobiecych. Jak leczyć zapalenie pęcherza? Jak się przed nim chronić?
Pieczenie przy oddawaniu moczu – nie lekceważ!
Gdy zapalenie pęcherza dopiero się rozwija, wiele z nas może nie połączyć pojawiających się objawów z tą diagnozą. Tymczasem zwlekanie z podjęciem leczenia może sprawić, że ból i pieczenie przy oddawaniu moczu staną się wręcz nieznośne. Zamiast czekać o tego momentu, lepiej od razu stanąć do walki z chorobą. Przyczyną zapalenia pęcherza jest bakteria E. Coli, zwana też pałeczką okrężnicy. Chociaż w jelicie grubym pełni ważną i pożyteczną rolę, gdy trafi w okolice układu moczowego, a konkretnie do cewki moczowej, natychmiast wywołuje zapalenie.
Dostrzegając u siebie objawy tego zapalenia, warto wypróbować dostępne bez recepty środki zwalczające tę bakterię, na przykład NeoFuraginę. Lek zwalcza nie tylko objawy, łagodząc ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ale przede wszystkim rozprawia się z pałeczkami okrężnicy, usuwając ją z organizmu, a konkretnie z cewki moczowej. Więcej informacji na temat tego leku znajdziecie TUTAJ. Jeżeli jednak samodzielne leczenie nie przyniesie poprawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem, w pierwszej kolejności wykonując dokładne badanie moczu.
Jak się chronić przed zapaleniem pęcherza?
Jak wspomnieliśmy na wstępie, zapalenie pęcherza jest częstą przypadłością kobiet ze względu na ich budowę układu moczowego. W porównaniu z mężczyznami ich cewka moczowa jest cztery razy krótsza, w dodatku znajduje się bardzo blisko odbytu. Zatem bakterie E. Coli mogą bardzo łatwo dostać się tam, gdzie nie trzeba, i spowodować zapalenie. Warto więc zastosować pewne rady, by uchronić się przed chorobą. Oto kilka z nich:
• Nie przetrzymuj moczu w pęcherzu, gdyż sprzyja to infekcjom. Korzystaj z toalety od razu, jak poczujesz taką potrzebę.
• Dużo pij. Częste picie to częste oddawanie moczu, a to sprzyja wypłukiwaniu bakterii wywołujących zapalenie pęcherza.
• Warto do swojej diety wprowadzić więcej witaminy C, gdyż bakterie nie lubią kwaśnego środowiska. Profilaktycznie można wypijać codziennie szklankę wody z wyciśniętą cytryną lub żurawiną.
• Dbaj o należytą higienę – podmywając się, rób to w kierunku odbytu, nigdy na odwrót! W ten sposób unikniesz przedostania się bakterii E. Coli z odbytu do cewki moczowej.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz