Dotkliwa przypadłość osób leżących…

Dzień dobry!

Nie ulega wątpliwości, iż opieka nad osobą ciężko chorą, która nie wstaje z łóżka, to prawdziwe wyzwanie. Trzeba nie tylko zadbać o jej podstawowe potrzeby fizyczne, takie jak higiena czy karmienie, ale również dbać o regularne podawanie leków oraz kondycje psychiczną, poprzez wspólne spędzanie czasu, rozmowę czy pewną miarę rozrywki. U osób leżących dość częstą przypadłością są odleżyny. Jakie są przyczyny odleżyn? Jak opiekun osoby leżącej może im zapobiegać?

Najczęstsze przyczyny odleżyn

Czym w ogóle są odleżyny? Krótko mówiąc, to głębokie rany pojawiające się na ciele na skutek uszkodzenia skóry oraz tkanek znajdujących się pod nią. Odleżyny w zaawansowanym stadium mogą nawet sięgać do kości. To bardzo częsta przypadłość osób unieruchomionych na dłużej z powodu jakiejś choroby, które przez długi czas leżą w jednej pozycji. Zatem przyczyny odleżyn to przede wszystkim pozostawanie w jednej pozycji ciała przez długi czas, co z kolei powoduje długotrwały ucisk na konkretne partie ciała.

przyczyny odleżyn
Główną przyczyną odleżyn jest długotrwałe leżenie w jednej pozycji na skutek ciężkiej choroby lub wypadku.

Dzielimy je na dwa rodzaje:
– czynniki zewnętrzne, takie jak uraz, tarcie czy ucisk powierzchniowy;
– czynniki wewnętrzne, wynikające ze stanu zdrowia pacjenta. Mogą to być choroby współistniejące, na przykład choroby układu krążenia, nerwowego, oddechowego, czy też zaburzenia metaboliczne, czyli wspomniana już niemożność zmiany pozycji ciała przez dłuższy czas, ale też stan skóry, budowa ciała, wiek, a nawet płeć. Okazuje się, że kobiety są bardziej narażone na powstawanie odleżyn niż mężczyźni.

Leczenie i zapobieganie odleżynom

Skoro znamy już główne przyczyny odleżyn, warto się zastanowić, jak sobie z nimi radzić. Przede wszystkim dobrze jest dbać o to, by pacjent, którym się opiekujemy, co jakiś czas zmieniał pozycję ciała. Dobrze to robić przynajmniej co 1-2 godziny, a 2-3 razy w ciągu dnia dokładnie obejrzeć miejsca narażone na odleżyny.

przyczyny odleżyn
Aby zapobiec powstawaniu odleżyn u osoby leżącej, warto co 1-2 godziny zmieniać pozycję jej ciała.

Warto też kupić materac przeciwodleżynowy, który będzie wygodniejszy i przystosowany do osób leżących. Powinniśmy również dbać o skórę chorego. Jak? Na przykład latem warto zadbać, by była ona odpowiednio zwilżona oraz dokładnie osuszona po kąpieli. Można też zasypywać skórę talkiem, co ochroni ją przed otarciami, a co za tym idzie, powstawaniem odleżyn.

przyczyny odleżyn
Materac przeciwodleżynowy ie powoduje ucisku na ciele, zapewnia również odpowiednią wentylację, minimalizując ryzyko powstania odleżyn.

To tylko kilka z wielu sposobów zapobiegania odleżynom. Więcej na ten temat możecie przeczytać także TUTAJ.

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz