Drożdże i ich zastosowanie kosmetyczne i zdrowotne

Drożdże to grzyby, które dzięki swoim właściwościom mogą doprowadzić do fermentacji w warunkach beztlenowych. Z tego względu mają szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, zwłaszcza w produkcji wypieków. Niemniej można je również znaleźć w składzie wielu kosmetyków oraz przepisach na naturalne kosmetyki czy maseczki. Wynika to z faktu, iż są one cennym źródłem białek, kwasu pantotenowego, chromu, cynku, potasu, biotyny, magnezu i witamin z grupy B. Jakie zdrowotne i kosmetyczne zastosowanie mają drożdże? Kiedy warto z nich korzystać?

Drożdże na problemy ze skórą i włosami

Cenny i bogaty skład drożdży sprawia, że mają one właściwości oczyszczające i detoksykujące. Pomagają więc zachowywać równowagę w gospodarce tłuszczowej skóry, świetnie też zapobiegają powstawaniu zaskórników, wyprysków, stanów zapalnych, typowych na przykład dla cery trądzikowej. Z tego względu kosmetyki do pielęgnacji cery problematycznej posiadają w swoim składzie drożdże. Na rynku możemy spotkać takie produkty pielęgnacyjne, jak toniki, kremy, maseczki i peelingi do cery problematycznej na bazie pączkujących drożdży. Są szczególnie polecane nastolatkom borykającym się z trądzikiem młodzieńczym, ale i dorosłym mającym problemy skórne.

drożdże

Drożdże wpływają też dodatnio na porost włosów oraz ich ogólny stan. Wynika to z ich właściwości antybakteryjnych, zawartej w drożdżach siarce oraz cennych witamin. Zgodnie z powiedzeniem „rośnie jak na drożdżach”, ich stosowanie znacznie pobudza porost nowych kosmyków, a do tego wzmacnia suche i słabe końcówki podatne na złamania. Poza tym maseczki z drożdży pozwalają skutecznie radzić sobie z łojotokiem i łupieżem.

Naturalne zastosowanie drożdży w kosmetyce

Nie musimy zaopatrywać się w kosmetyki z dodatkiem drożdży, by móc korzystać z ich cennych właściwości. Istnieje mnóstwo domowych sposobów na przygotowanie prostych, naturalnych i skutecznych maseczek z dodatkiem drożdży na włosy, skórę i paznokcie. Na przykład, by zadbać o włosy, możemy przygotować maskę drożdżową z dodatkiem żółtka, mleka, odrobiny cytryny i olejku rycynowego. Przygotowaną mieszankę nakładamy u nasady oraz na końcówki włosów i po upływie 30 minut dokładnie ją spłukujemy letnią wodą. Dzięki temu włosy staną się lśniące, miękkie i mocniejsze.

drożdże

Poza tym drożdże można wykorzystać do przygotowania naturalnej maseczki na twarz, plecy oraz dekolt. Wystarczy połączyć je z mlekiem lub miodem, które mają właściwości zmiękczające i pielęgnujące. Taka maseczka regularnie stosowana na skórę dekoltu, pleców i twarzy pozwoli zregenerować skórę, opóźnić procesy starcze skóry i skutecznie ją nawilżyć oraz wygładzić. Niewiele osób wie, że drożdże mogą mieć też zastosowanie w walce z rozstępami i cellulitem. Mogą je stosować kobiety w ciąży, które są narażone na powstawanie rozstępów w okolicach brzucha. Maska z drożdży z dodatkiem soku z cytryny ma dodatkowo właściwości wybielające – dzięki nim rozstępy, które już mamy staną się mniej widoczne, pozbędziemy się też nieestetycznych przebarwień na skórze. Oczywiście, aby zauważyć efekty stosowania naturalnych drożdży w kosmetyce, musi upłynąć trochę czasu, około dwóch tygodni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Spożywanie drożdży, a poprawa zdrowia

Chociaż drożdże mają wszechstronne zastosowanie w kosmetyce, jeśli chodzi o użytek zewnętrzny, warto też docenić ich właściwości wynikające z ich regularnego spożywania, na przykład w postaci płynu. Picie drożdży przygotowanych we właściwy sposób wpływa dodatnio na nasz układ nerwowy i odpornościowy. Pomaga więc lepiej radzić sobie ze stresem, a co za tym idzie, poprawia nastrój. Oprócz tego zwiększają gęstość kości, a ze względu na wysoką zawartość witaminy D chronią przed atakiem drobnoustrojów, wirusów i bakterii.

drożdże

W jaki sposób przygotować płyn z drożdży? Pamiętajmy, że drożdże to grzyby, musimy  więc zalać je wrzątkiem, by po spożyciu nie zaczęły fermentować w żołądku, gdyż dałoby to bardzo nieciekawe efekty. Drożdże z wodą po przestygnięciu można wzbogacić łyżką miodu lub innego słodzika, aby poprawić ich smak. Pamiętajmy, że źle przyrządzony napój z drożdży może być przyczyną wystąpienia bólów brzucha oraz wzdęć. Poza tym żywe drożdże wypłukują z organizmu witaminy z grupy B.

Suplementy diety z dodatkiem drożdży

W aptekach możemy spotkać też suplementy diety z drożdżami. Są one polecane osobom, które mają niedobory witamin z grupy B. Narażone są na nie zwłaszcza osoby, które spożywają dużą ilość węglowodanów, alkohol, kawę i herbatę, przebyły zabieg operacyjny lub długotrwałą farmakoterapię, albo były narażone na silny stres. Aby wzmocnić ich wchłanianie, witaminy z grupy B powinny być stosowane razem. Na rynku suplementy diety z drożdżami są dostępne w formie tabletek, często z dodatkiem ziół, na przykład melisy albo mięty.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz