Grypa, a przeziębienie – co je różni?

Wielkimi krokami zbliża się zima, a z nią zwiększona zachorowalność na przeziębienie i grypę. Chociaż mają one bardzo podobne objawy, grypa jest zdecydowanie poważniejszą dolegliwością, której nie można ignorować. Bez odpowiedniego leczenia mogą wystąpić nawet powikłania. Jak więc rozpoznać grypę? I jak ją leczyć?

Grypa i jej pierwsze objawy

Do pierwszych objawów grypy można przede wszystkim zaliczyć ogólne osłabienie organizmu, któremu towarzyszy stan podgorączkowy, dreszcze, bóle mięśni i bóle głowy. To znak, że nasz organizm podjął walkę z chorobą, dlatego też zbijanie gorączki na tym etapie nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Zamiast tego, należy przyjmować witaminy podnoszące odporność oraz dużo pić. W ten sposób wesprzemy nasz organizm w walce z chorobą i być może uda nam się ją wygrać, zanim grypa całkowicie nas rozłoży.

grypa
Głównymi objawami grypy są wysoka gorączka, dreszcze,ból głowy, ból gardła i katar.

Jeżeli jednak się to nie uda, nasze samopoczucie bardzo się pogorszy – gorączka może wzrosnąć do 39 stopni, pojawi się także katar, silny ból gardła i kaszel oraz nasilą dreszcze i bóle mięśniowe. W tej sytuacji domowe metody leczenia nie okażą się skuteczne, dlatego konieczne będzie udanie się do lekarza. Im szybciej rozpoczniemy leczenie antybiotykami, tym szybciej wrócimy do formy.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Sporo osób wciąż nie do końca potrafi rozróżnić, kiedy ma do czynienia ze zwykłym przeziębieniem, a kiedy z grypą. Jak to rozpoznać? Kluczowe znaczenie ma nasilenie wszystkich objawów – w wypadku grypy będą one bardziej agresywne, będzie im też towarzyszyć wysoka gorączka.

grypa
O ile przy przeziębieniu domowe metody leczenia są wystarczające, o tyle przy grypie konieczna jest konsultacja z lekarzem i niekiedy przyjmowanie antybiotyków.

Z kolei przy przeziębieniu objawy są łagodniejsze, początkowo nie uniemożliwiają nam normalnego funkcjonowania i można się ich szybko pozbyć tradycyjnymi domowymi metodami, na przykład syropem z cebuli, herbatą z czarnego bzu lub kwiatu lipy czy dostępnymi bez recepty lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi. Przeziębienie może utrzymywać się zaledwie kilka dni, zaś grypa może nas położyć do łóżka nawet na kilka tygodni.

Więcej o objawach grypy, które powinny nas zaniepokoić, przeczytacie TUTAJ. Zapraszam!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz