Dzień dobry!
Już połowa lutego za nami! Jak ten czas zasuwa, prawda? Ale dziś nie o tym. Zmieniając nieco temat (bo ostatnio sporo było o zdrowiu i urodzie), chciałam się z Wami podzielić swoją wiedzą i spostrzeżeniami odnośnie wyposażenia mieszkania, a zwłaszcza łazienki. Nie ukrywam, że mam w tym trochę doświadczenia i uwielbiam generalnie aranżowanie wnętrz. 🙂 Ale dzisiaj nieco od strony praktycznej, a mianowicie jak wybrać baterię łazienkową. Bateria łazienkowa to bardzo ważny, choć nieduży element wyposażenia. Jednak źle dobrana może bardzo obniżyć komfort korzystania z łazienki.
Bateria łazienkowa – rodzaje
Zasadniczo baterie łazienkowe różnią się od siebie w zależności od ich przeznaczenia. Są więc baterie umywalkowe, prysznicowe, wannowe, a nawet bidetowe w formie ściennej, sztorcowej lub stojącej. Ale to nie wszystko. Obecnie baterie łazienkowe, a konkretnie ich wygląd dostosowany jest również do ogólnego stylu, jaki ma panować w naszej łazience. Są dostępne baterie nowoczesne, jak i stylizowane. Takie urozmaicenie znacznie ułatwia nam aranżację wnętrza naszej łazienki i zadbanie o to, by każdy element pasował do niej. Ponadto bateria łazienkowa może powstać z rozmaitych materiałów i mieć różne kolory. To też wpływa na jej stylistykę. Mamy baterie chromowane, mosiężne, ale też satynowe oraz białe i czarne.
Baterie jednouchwytowe i dwuuchwytowe
Z biegiem czasu da się zauważyć, że baterie dwuuchwytowe, czyli te z dwoma kurkami powoli zostają wypchnięte z rynku przez baterie jednouchwytowe, czyli z jednym uchwytem niejako mieszającym wodę zimną i ciepłą. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dostrzeżono, że to ogromna oszczędność. Pokręcając uchwytem, bez zbędnego lania wody można ustawić jej temperaturę, a dopiero puścić strumień i ustawić jego ciśnienie. Przy bateriach z dwoma kurkami byłoby to niemożliwe. Poza tym w bateriach dwuuchwytowych często psują się uszczelki gumowe przy pokrętłach, przez co tracą one szczelność, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. Tymczasem przy baterii jednouchwytowej najistotniejsze jest serwisowanie części mieszającej, która powinna być trwała i szczelna. Bateria łazienkowa lepszej jakości z pewnością długo taka będzie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.
A jak Wy dobieracie baterie łazienkowe do swoich łazienek? Może macie w tym jakieś doświadczenie?
Pozdrawiam,
D.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz