Odkąd tylko zaczyna się jesień, a dni stają się krótsze i zimniejsze, chętniej sięgamy po typowo jesienne, rozgrzewające przepisy. Z nadejściem zimy zajmują one już stałe miejsce w naszym menu. Jednym z prostszych, lecz bardzo rozgrzewających i sycących dań są zupy krem. Można je przyrządzać tak naprawdę z dowolnych warzyw i podawać z różnymi dodatkami. Ale czym cechuje się idealna zupa krem? O czym należy pamiętać, by była gęsta, kremowa i pyszna?
Idealna zupa krem – bulion to podstawa
Każdy, kto choć trochę zna się na kuchni dobrze wie, że jednym z najważniejszych elementów decydujących o tym, czy potrawa będzie smaczna, jest jakość produktów użytych do jej przygotowania. Idealna zupa krem również powinna powstać z dobrej jakości produktów, aromatycznych i świeżych warzyw oraz wywaru, który będzie jej bazą. To właśnie użyty bulion do zupy krem ma kluczowe znaczenie. Bulion powinien być kwintesencją aromatów warzyw i mięsa. Jego powstawanie powinno być bardzo wolne – należy gotować warzywa i mięso pod przykryciem na małym ogniu nawet przez kilka godzin, by uwolnić z nich to, co najlepsze.
Jeżeli zależy nam na szybkim przygotowaniu obiadu, możemy pomyśleć o tym wcześniej i wykonać własne „kostki rosołowe” – w wolnej chwili ugotować bulion, a następnie po odparowaniu wody przelać go do kostkarki i zamrozić. Dzięki temu będziemy mieć gotowe kostki bulionowe do wykorzystania od razu!
Jeżeli przygotowujemy wegańską wersję zupy, czyli bezmięsny bulion, pamiętajmy, by czymś go zastąpić. Sekretnym składnikiem wszystkich wegan jest sos sojowy – odpowiada on za tak zwany piąty smak, czyli lekko słony posmak, typowy dla dań mięsnych.
Wybierając sos sojowy, zwróćmy uwagę na jego skład – te niskiej jakości mają sporo konserwantów i wcale nie są zdrowe. Kilka łyżek sosu sojowego do naszej zupy podkręci jej smak.
Inne praktyczne wskazówki
Idealna zupa krem powinna też być doskonale gęsta i aksamitna. Jak uzyskać ten efekt? Możemy zupę, która wydaje się za rzadka, zagęścić. Pomóc może ugotowana kasza jaglana, ziemniak czy nawet zblendowana ciecierzyca. Aby uniknąć zbyt rzadkiej konsystencji, po ugotowaniu zupy, a jeszcze przed jej zmiksowaniem zredukujmy nieco ilość wody. Dzięki temu zwykle wystarczy zmiksować jej zawartość, by była idealnie kremowa. Idealna zupa krem powinna też być porządnie doprawiona. To, jakich przypraw użyjemy, zależy w dużej mierze od naszych kulinarnych upodobań, zawsze jednak róbmy to śmiało i bez obaw. Oczywiście podstawą każdego wywaru na zupę będzie liść laurowy i ziele angielskie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować też nieco egzotycznych przypraw, takich jak imbir, cynamon, goździki czy ostra papryczka. Kompozycja takich przypraw nie tylko wydobędzie głęboki smak zupy, ale też świetnie nas rozgrzeje, co z pewnością będzie mile widziane, gdy wrócimy zmarznięci do domu po ciężkim dniu.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz