Impreza w ogrodzie? Domek i skrzynia ogrodowa pomogą w organizacji

Wakacje w pełni. Co prawda inne niż wszystkie, co wcale nie znaczy, że mniej wyczekiwane. Każdy tęsknił za spotkaniami z najbliższymi znajomymi, za ciepłymi letnimi wieczorami i kameralnymi imprezami. Na wakacyjne przyjęcia jak znalazł pasują i ogrody i tarasy. Świetne są też działki pod miastem. Ale do perfekcyjnego party, poza pogodą, zielonym zakątkiem, pysznościami i oczywiście gośćmi potrzebni są też oni – bohaterowie drugiego planu. To ogrodowe domki, skrzynie, minibary i inne akcesoria, dzięki którym organizacja przyjęcia pójdzie jak z płatka. Co wybrać, na co zwrócić uwagę i o czym warto pamiętać?

Najpierw domki

Coraz częściej można je spotkać w ogrodach przy naszych domach. Łatwo je pokochać, bo dają dodatkowe miejsce i odciążają przeważnie zastawione rzeczami garaże czy komórki. A do tego są ładne, mogą być ozdobą niejednego ogrodu i można je postawić w dowolnym miejscu, na przykład niedaleko miejsca do spotkań. To oznacza, że ich przeznaczeniem wcale nie musi być narzędziownia czy miniwarsztat.
Zdarza się, że postawienie domku wymaga pomocy budowlańców, ale najczęściej mamy do czynienia z takimi, które w miarę łatwo można zbudować samemu. Są drewniane i z tworzyw sztucznych. Te drugie są wyjątkowe proste w obsłudze. Dlaczego? Bo tworzywo z których je zrobiono nie wymagają żadnego odświeżania czy impregnacji, a samo czyszczenie polega na umyciu myjką ciśnieniową.

– Za granicą domki ogrodowe od lat cieszą się popularnością. W dużych ogrodach często można spotkać dwa a nawet trzy domki, z czego każdy ma inne zastosowanie. U nas najczęściej pełnią one rolę narzędziowych składzików, ale coraz częściej właściciele ogrodów urządzają w nich zaplecze na przykład dla imprez albo spotkań przy grillu. W ostatnim czasie widziałam domek, w którym jeden z ogrodników urządził zaplecze dla swojej pasieki – mówi Ziutka Mieleszczuk, ogrodniczka.

Ciekawe rozwiązanie w swoim domku w modelu Oakland zastosowała marka Keter. Jeśli chcemy, żeby domek zgrał się z otoczeniem – pomimo tego, że wykonany jest z tworzywa – możemy pomalować jego chropowate ściany na dowolny kolor. Tak, jakby były zrobione z drewna. Fani naturalnego surowca powinni skierować wzrok w kierunku modelu Newton. Wyróżnia go nie tylko minimalistyczny wygląd, ale także to, że zrobiony jest ze specjalnego kompozytu doskonale naśladującego – w kolorze, dotyku, a nawet… w zapachu – drewno. Z tą różnicą, że nie trzeba go co roku czyścić i zabezpieczać.

Projektanci domków często dbają też o to, żeby mogły one odgrywać inne, nie tylko narzędziowe role. W środku na ścianach znajdują się miejsca na mocowania dodatkowych półek, a sama konstrukcja wyposażona jest w systemy wentylacyjne, które pozwalają zapomnieć o pleśni czy wilgoci. I jeszcze jedna, dość istotna kwestia; dobrze, żeby domki były zamykane. To na wypadek, gdyby jakiś nieproszony gość chciał bliżej przyjrzeć się naszemu imprezowemu zapleczu.

Wieczorową porą

Latem wieczory potrafią być naprawdę chłodne, a zmarznięte stopy, ręce i gęsia skórka mogą skutecznie popsuć każde spotkanie. Dlatego wcześniej warto przygotować sobie odpowiednią liczbę ciepłych i koniecznie miłych w dotyku kocy. Najlepiej trzymać je w skrzyniach ogrodowych. Praktycznie wszystkie modele dostępne na rynku zrobione są tworzyw sztucznych. Te w kompaktowych rozmiarach zaczynają się już od 300 litrów pojemności i spokojnie pomieszczą nie tylko na pledy, ale też poduszki do siedzenia, zapasowy obrus albo cieplejsze ubrania. W sklepach dostępne są też większe, nawet ponad 500-litrowe modele, na przykład imitująca drewno skrzynia Rockwood 570 l. Przy zakupie skrzyni warto zwrócić uwagę na to, żeby z jednej strony była szczelna i nie przepuszczała do środka deszczu, a z drugiej, żeby wyposażona była w system wentylacyjny, który nie pozwoli rzeczom złapać wilgoci. Szczególnie, że dość często trzyma się w nich rzeczy z materiałów i różnych tkanin. Dodatkowo, niektóre modele mogą służyć jako dodatkowe siedzisko. Argumentem za skrzyniami może być też… ekologia. Okazuje się, że na przykład niektóre modele które produkuje marka Keter w co najmniej 70 proc. zrobione są z tworzyw pochadzących z recyklingu.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz