Nikt z nas nie lubi chorować. Przeziębienie odbiera siły do działania, utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, a towarzysząca mu gorączka może nawet uziemić nas w domu na kilka dni. Z tego względu wielu z nas ma w swojej domowej apteczce leki przeciw objawom przeziębienia, by od razu je zażyć, gdy czują się gorzej. Najpopularniejszym lekiem tego typu jest Aspiryna. Jak działa Aspiryna? Dlaczego jest najlepszym lekiem bez recepty dostępnym na rynku?
Jak działa Aspiryna – ból, gorączka, przeziębienie
Aspiryna to jednoskładnikowy lek oparty na substancji czynnej kwasie acetylosalicylowym, który zrobił ogromną furorę na rynku farmaceutycznym, zwłaszcza w XX wieku. Ma ona działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Poza tym wykorzystywana jest w większych dawkach, by zapobiegać krzepnięciu krwi, a także w objawowym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów czy migreny. Powszechnie stosowana jest również w leczeniu przeziębienia i chyba większość z nas właśnie w tym celu ją stosuje.
Jak działa Aspiryna? Przede wszystkim zwalcza stany zapalne w organizmie, które mogą powodować szereg różnych schorzeń. Skutecznie trafia w ognisko bólu, uśmierzając go szybko i trwale. Pomaga uporać się z przeziębieniem i obniżyć gorączkę.
Inne zastosowania Aspiryny
Jak wspomnieliśmy, oprócz leczenia objawów przeziębienia, Aspiryna ma też inne szerokie zastosowania. Oto kilka z nich:
• Regularnie przyjmowany kwas acetylosalicylowy przy schorzeniach sercowo-naczyniowych hamuje powstawanie zakrzepów, a także zmniejsza ryzyko zawału.
• Zażywanie Aspiryny zaleca się także osobom z atakami przejściowego niedokrwienia, niwelując ryzyko wystąpienia udaru.
• Aspiryna wspomaga leczenie przy powikłaniach cukrzycy, na przykład przy zasklepieniu się drobnych naczyń wieńcowych. Przyjmując Aspirynę przez rok, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego powikłania nawet o połowę.
Więcej na temat tego, jak działa Aspiryna i w jakich chorobach ma zastosowanie, przeczytacie TUTAJ.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz