Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?

Dzień dobry Kochani!

Lato zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, upały. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, grozi to jednak odwodnieniem, zwłaszcza u dzieci. Jak rozpoznać objawy odwodnienia u dzieci? I co ważniejsze, jak mu zapobiec, gdy Twoje dziecko spędza większość ciepłych dni poza domem? Sprawdźmy.

Objawy odwodnienia u dzieci

Czym w ogóle jest odwodnienie? Generalnie to stan, w którym w organizmie znajduje się za mało wody. Do odwodnienia dochodzi, gdy utrata wody wynosi co najmniej 2% masy ciała. Przykładowo, jeśli dziecko waży 20 kg, o odwodnieniu możemy mówić, gdy utraci 400 ml wody. U niemowląt i dzieci zwykle powstaje w wyniku biegunki i wymiotów, jednak równie częstą przyczyną odwodnienia u dzieci jest przebywanie na słońcu bez picia odpowiedniej ilości płynów.

objawy odwodnienia u dzieci
Zwłaszcza latem, gdy dziecko często przebywa poza domem, może dojść do odwodnienia.

Na początku odwodnienie nie jest wyraźnie widoczne, przez co trudno na pierwszy rzut oka stwierdzić, że do niego doszło. Objawy odwodnienia u dziecka w tej początkowej fazie mogą się objawiać silnym pragnieniem. Dlatego wybierając się z dzieckiem w upalny dzień nad wodę czy na plac zabaw, dobrze mieć ze sobą butelkę wody i regularnie dawać mu do picia. Gdy odwodnienie osiąga kolejny poziom i wynosi od 2 do 4%, może pojawić się osłabienie, zawroty głowy, zmniejszona ilość oddawanego moczu, a także zapadnięte oczy, trudności z mówieniem oraz brak elastyczności skóry. W takim wypadku konieczne jest skontaktowanie się z pediatrą. Najlepiej jednak zapobiegać odwodnieniu u dzieci. Jak to zrobić?

Jak zapobiec odwodnieniu u dziecka?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, szczególnie latem rodzice powinni mieć zawsze przy sobie wodę do picia. Dzieci nie powinny jednak pić słodkich napojów gazowanych. Nie gaszą one pragnienia ani nie uzupełniają płynów w organizmie, a wręcz przeciwnie – oprócz substancji barwiących zawierają cukier i dwutlenek węgla powodujący wzdęcia i bóle brzucha. Zatem każdego dnia trzeba pilnować, by nasze dziecko wypiło odpowiednią ilość czystej wody źródlanej lub mineralnej.

objawy odwodnienia u dzieci
Aby zapobiec odwodnieniu dziecka, trzeba regularnie podawać mu coś do picia. Najlepsza będzie woda źródlana lub nisko mineralizowana.

Według zaleceń żywieniowych powinno to być 100 ml na każdy kilogram do pierwszych 10 kg, 50 ml na kolejne 10 kg i 20 ml na każdy kolejny kilogram powyżej 20 kg masy ciała. Na przykład pięciolatek ważący około 25 kilogramów powinien wypijać dziennie 1,6 l płynów, a latem, gdy dziecko jest bardziej aktywne, jeszcze więcej.

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz