Dentyści zalecają, by braki zębowe uzupełniać jak najszybciej. Jakie rodzaje protez zębowych sprawdzają się wtedy najlepiej?
Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?
Brak zęba jest nie tylko problemem natury estetycznej, zwłaszcza gdy widoczny jest on podczas uśmiechania się. To również kwestia zdrowotna, ponieważ wtedy, gdy w łuku brakuje jednego albo kilku zębów, niekorzystnie wpływa to na pozostałe uzębienie oraz na kość żuchwy albo szczęki.
Gdy brak zębowy nie zostanie uzupełniony, może dochodzić wówczas do przemieszczania się lub przechylania okolicznych zębów, co powoduje zaburzenia zgryzu. Między zębami mogą wtedy powstawać również większe przerwy – diastemy. Dodatkowo pojawia się ryzyko zaniku kości.
Wobec tego wtedy, gdy ząb wypadł albo został usunięty, powinno się go jak najszybciej uzupełnić, by zapobiec tym negatywnym konsekwencjom.
Rodzaje protez zębowych – jak uzupełnić brak zęba?
Braki zębowe można uzupełniać za pomocą różnych rodzajów protez, które dzieli się na ruchome, wyjmowane z jamy ustnej, a także stałe, czyli takie, które są mocowane trwale.
Ruchome protezy zębowe
Do tych protez zaliczają się głównie protezy akrylowe oraz szkieletowe, które zapewniają większy komfort. Takie protezy można kupić w najniższych cenach. Mogą być one zamocowane na śluzówce, ale również opierać się o inne zęby, implanty zębowe.
Akrylowe protezy podlegają jako jedyne refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego też pacjent nie musi za nie płacić. Gdy jednak chodzi o większy komfort, lepiej zdecydować się na protezę szkieletową.
Dostępne są też inne warianty protez, na przykład bezklamrowe, które umieszczane są na zatrzaskach, protezy elastyczne, akronowe. Dentysta może doradzić, jakie z nich najlepiej sprawdzą się w danym przypadku.
Stałe protezy zębowe
To protezy, które w jamie ustnej są montowane na stałe. W tym przypadku nie ma możliwości wyjmowania ich samodzielnie, przez co są wygodniejsze dla pacjenta, a także mogą one bardzo skutecznie imitować naturalne zęby.
W przypadku braku zęba można zdecydować się na mostek protetyczny. To rodzaj uzupełnienia, które osadzane jest na dwóch okolicznych zębach, tworząc nad nimi swoisty most. Zęby te muszą być odpowiednio przygotowane do takiego zabiegu – oszlifowane, często przeleczone kanałowo.
Do stałych protez zębowych zaliczane są też implanty stomatologiczne, które spełniają rolę sztucznego korzenia zębowego. Na implantach można osadzić korony zębowe, mostki, a także protezy, gdy u pacjenta pojawiają się większe braki zębowe.
Nowoczesna protetyka – dentysta Wilkowice – https://www.wa-dental.pl/wa-dental – skorzystaj z usług w sprawdzonym gabinecie, by cieszyć się pięknym uśmiechem na lata!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz