Jak zacząć działać i nie stracić zapału po tygodniu?

Od nowego roku zapisuję się na siłownię; zacznę się odchudzać lub chodzić na jogę. Mija miesiąc, a tkwimy w tym samym postanowieniu. Odliczamy kolejne dni i tygodnie, odkładamy decyzję, szukamy wymówek i usprawiedliwień dla siebie. W końcu rezygnujemy. Brzmi znajomo? Podpowiadamy, jak zmotywować się do działania, aby noworoczne wyzwania stały się faktem, a nie tylko płomiennymi zapowiedziami.

Dlaczego tak trudno dotrzymać noworocznych postanowień?

Na przeszkodzie stoi przede wszystkim niewłaściwa motywacja. Często definiujemy postanowienia noworoczne, wzorując się na innych. Podglądamy, co „jest na TOP-ie” i sami się tego podejmujemy. Noworoczne postanowienia trudno jest nam zrealizować również ze względu na brak odpowiedniego przygotowania. Logicznym wydaje się, że jeśli do tej pory nie mieliśmy nic wspólnego ze sportem, to cel: „będę biegać 3x w tygodniu” z góry możemy skazać na niepowodzenie. Do realizacji wyznaczonych wyzwań należy podchodzić etapami.

Jak zmotywować się do działania?

Chcąc tym razem osiągnąć sukces, powinniśmy zacząć od poznania własnych potrzeb. Tylko jeśli zdefiniujemy je osobiście bez podpatrywania innych, może nam się udać. Musimy zadać sobie pytanie o to, jaka zmiana rzeczywiście sprawi, że poczujemy się lepiej sami ze sobą. Drugie ważne pytanie powinno dotyczyć tego, czy rzeczywiście czujemy potrzebę dokonywania zmian. Być może wcale nie są one nam potrzebne. Podejmowanie postanowień noworocznych tylko dlatego, że inni tak robią, wcale nie jest dobrym sposobem na ich realizację.

ksiazki

Sposoby na zmotywowanie się do działania

Oczywiście kluczem do sukcesu jest opracowanie własnej metody na realizację noworocznych celów. Czasami jednak warto sięgnąć po sprawdzone sposoby i narzędzia. Niektóre możemy zmodyfikować na własny użytek, inne wykorzystać w formie pierwotnej. Oto lista tych najpopularniejszych.

Podział celu na etapy

Łatwiej będzie nam motywować się do działania, kiedy rozbijemy go na mniejsze fragmenty.

Przykład nr 1

CEL WYZWANIA: 30 dni bez słodyczy.

ETAPY: tydzień bez słodyczy; potem kolejny i kolejny.

EFEKT: łatwiej będzie nam „zerwać ze słodyczami” przez tydzień niż od razu na miesiąc.

Przykład nr 2

CEL WYZWANIA: codzienny godzinny trening.

ETAPY: każdego dnia będę trenować przez 15 minut; w następnym tygodniu wydłużamy czas o kolejne minuty.

EFEKT: organizm łatwiej się przyzwyczai do krótkiego, ale codziennego wysiłku niż do godzinnej sesji.

Systematyczne działanie

Tylko regularność określonych czynności może stanowić dla nas zachętę do działania. Tym bardziej, że dzięki systematycznemu działaniu o wiele łatwiej dostrzegamy zachodzące zmiany. To z kolei pomaga w motywowaniu samego siebie do dalszej pracy.

Unikanie porównań

Porównywanie się do innych rzadko kiedy jest korzystne. Zwłaszcza gdy czerpiemy wzorzec z kogoś, kto nie pierwszy raz podejmuje się jakiegoś zadania. Kiedy wzorujemy się na osobie, za którą stoi cały sztab pomocników i motywatorów. Ważne, by dostrzegać swoje własne postępy, a nie czyjeś. To bardziej motywuje do działania.

Przestrzeganie zasad higieny snu

Jak to ma się do naszej motywacji do działania? To proste – jeśli nie będziemy się wysypiać lub co gorsze będziemy to robić nieregularnie, stracimy energię i chęć do jakiejkolwiek aktywności. Poza tym niewyspani będziemy gorzej funkcjonować. Trudniej będzie nam się skupić na ważnych sprawach. Nawet najprostsze zadania będą nas przerastały. Dlatego warto:

  • zadbać o wygodne: łóżko i materac,

  • wstawić do sypialni rośliny o zdolności oczyszczania powietrza czy produkcji dodatkowej porcji tlenu – należą do nich m.in. paproć, bluszcz i kaktusy,

  • stosować w ciągu dnia krótkie drzemki.

>> Czytaj więcej o zbawiennym wpływie drzemki na nasz organizm

Dbanie o dobry nastrój

Bez odpowiedniego nastawienia bardzo szybko i łatwo możemy się poddać. Dlatego warto wszelkimi dostępnymi środkami zadbać o swoje samopoczucie. W tym celu możemy na przykład:

  • zrezygnować na jakiś czas ze słodyczy – chociaż cukier pozytywnie na nas wpływa, to w nadmiarze bywa bardziej szkodliwy niż nam się zdaje,

  • chodzić regularnie na spacery – lub wybrać inną formę aktywności fizycznej,

  • poszukać sposobów na uodpornienie się na stres.

Właściwa motywacja

Najlepsza brzmi: rób tylko to, co sprawi ci radość. Definiujmy więc wyzwania tak, by nabrały one realnych kształtów już na wstępie.

Dostrzeganie wykonanych już kroków i osiągniętych postępów

Nic bardziej nie motywuje do działania, jak kontrola postępów. Ważne przy tym, aby chwalić siebie za kroki, które już udało nam się wykonać. To także sposób na swego rodzaju „samomotywację”. Możemy przy tym opracować też własny system nagród za osiągnięte cele.

Zafundowanie sobie czasu na reset

Jeśli cały swój czas i energię będziemy wkładać w realizację swoich zamierzeń, szybko możemy ulec zniechęceniu. Dlatego warto raz na jakiś czas oderwać się od działania. Dać sobie czas na przyjemności. Odprężyć się i zapomnieć o rutynie. Musimy jednocześnie zadbać o to, by reset nie dbał zbyt długo, bo możemy się wtedy całkowicie rozleniwić.

Wprowadzanie innowacji

Realizując swoje postanowienie wciąż w ten sam sposób, możemy wpaść w znużenie. Stąd też warto raz na jakiś czas wprowadzić zmianę. Może ona dotyczyć:

  • czasu, jaki poświęcamy na realizację danego etapu naszego działania,

  • metod, jakimi się posługujemy,

  • dodatkowych narzędzi,

  • stopniowania trudności.

Podsumowanie

Postanowienia noworoczne najlepiej zdefiniować jako swego rodzaju wyzwania. Za ich realizację powinniśmy wyznaczyć sobie nagrodę. To motywuje do działania. Jeśli w trakcie realizacji poczujemy się zniechęceni lub będzie nam trudno, powinniśmy na chwilę zapomnieć o celu. Odpocząć. Przypomnieć sobie, dlaczego to robimy. Sprawdzić, jak daleko już jesteśmy na drodze do jego realizacji.

I na koniec jedna ważna uwaga – nigdy nie wymagajmy od siebie rzeczy niemożliwych. Nie zmuszajmy się do wykonywania czegoś, co jest nam absolutnie obce i czego „nie czujemy”.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz