Jak zwalczyć łupież?

Łupież to jedno z najpopularniejszych schorzeń skóry głowy. Można się go nabawić na wiele sposobów, chociażby poprzez zły dobór szamponu do włosów czy niedokładne spłukanie go po ich myciu. Najczęściej jednak uporczywie nawracający łupież jest wynikiem rozwoju pewnych grzybów. Jak więc skutecznie się go pozbyć?

Łupież tłusty i łupież suchy

Głównym winowajcą odpowiadającym za rozwój łupieżu jest grzyb o nazwie Pityrosporum ovale. To mikroskopijny, drożdżopodobny grzyb, który żyje na skórze głowy człowieka i uaktywnia się, gdy pojawią się ku temu dogodne warunki. Ponieważ Pityrosporum ovale żywi się przede wszystkim łojem produkowanym przez gruczoły, na łupież narażone są osoby z przetłuszczającą się skórą głowy. W takich warunkach populacja tych grzybów wzrasta z 45 do nawet 75%. W efekcie na skórze głowy powstaje stan zapalny, objawiający się zaczerwienieniem, swędzeniem i końcowo złuszczaniem się naskórka. W ten sposób powstaje łupież tłusty. Z czasem na głowie powstają żółtawe płatki, które stopniowo odrywają się od skóry, opadając na ubranie, co często jest powodem skrępowania u osób dotkniętych tym schorzeniem.

łupież
Łupież to dla wielu osób krępująca przypadłość.

Inną odmianą łupieżu jest łupież suchy. Dotyczy on osób, które nie cierpią na łojotok skóry głowy, ale są bardzo wrażliwe na działanie wspomnianego wcześniej grzyba. Jego niewielkie ilości mogą wywołać stan zapalny i powstanie drobnego łupieżu, który staje się widoczny na przykład podczas rozczesywania włosów czy przy gwałtowniejszych ruchach głowy. Innym powodem wystąpienia łupieżu suchego są źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów – szampon, odżywka, lakier czy nawet farba do włosów. Niektóre z nich mogą powodować podrażnienie skóry, co skutkuje stanem zapalnym i pojawieniem się łupieżu.

Stań do walki z łupieżem!

Jeżeli borykamy się z łupieżem tłustym, najlepszym sposobem na jego zwalczenie będzie korzystanie z szamponu przeciwłupieżowego. Są one dostępne w drogeriach, ale także w aptekach – te drugie mają zdecydowanie bardziej lecznicze działanie, ukierunkowane na usunięcie stanu zapalnego. Są niekiedy droższe, ale często warte zainwestowania. Szampony przeciwłupieżowe zawierają substancję mające zmniejszyć ilość występujących grzybów Pityrosporum ovale, na przykład ketokonazol, piroktolaninę czy pirytonian cynku.

łupież
W leczeniu łupieżu tłustego pomóc może stosowanie szamponu przeciwłupieżowego.

Aby preparat okazał się skuteczny, należy przeprowadzić kurację trwającą około trzy tygodnie, polegającą na myciu włosów tym szamponem co trzeci dzień. Aby utrwalić efekty, można kupić szampon przeciwłupieżowy do częstego stosowania. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się łupieżu, ale ogólnie poprawimy stan naszych włosów.

W przypadku łupieżu suchego, skuteczne okaże się stosowanie szamponu bezzapachowego o odczynie pH 5,5. Kilkakrotne użycie takiego łagodnego preparatu powinno pomóc i usunąć podrażnienie skóry głowy. Jeżeli to jednak nie pomoże, użyjmy specjalnego szamponu do skóry głowy z łupieżem suchym.

łupież
Prawidłowo przeprowadzona kuracja szamponem przeciwłupieżowym, jak i odpowiedni dobór innych kosmetyków stosowanych do pielęgnacji włosów, powinno dać szybkie i zadowalające efekty..

Na początku stosowania takiego szamponu możemy zauważyć zwiększoną ilość łupieżu, ale oznacza to, że preparat eliminuje zalegającą łuskę i oczyszcza skórę głowy. Prawidłowo po paru dniach łupież powinien zniknąć. Jeśli nie, możliwe, że również on jest zbyt drażniący dla naszej skóry głowy i trzeba znaleźć inny, delikatniejszy.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz