Jakie studia wybrać – nietypowe czy najbardziej popularne?

Foto główne: https://pixabay.com/pl/photos/ksi%C4%85%C5%BCek-dla-u%C5%BCytkownik%C3%B3w-domowych-927394/

 Zdana z wysokim wynikiem matura oznacza dla nas długą listę możliwości, ale może być też powodem do niemałego zmartwienia. Ponieważ większość uczelni stoi przed nami wówczas otworem i właściwie nie musimy obawiać się o to, która z nich nas przyjmie, pojawia się dylemat: jakie studia wybrać – te najbardziej popularne, za czym idzie i przyszłościowe, czy może jednak skupić się na mniej znanych? Podpowiadamy, jak dokonać właściwej decyzji.

Jakie studia wybrać po dobrze zdanej maturze?

Podchodząc do matury, część młodych ludzi ma z góry zaplanowany dalszy rozwój zarówno swojej edukacji, jak i kariery zawodowej. Wiedzą doskonale, że chcą zostać lekarzami, prawnikami czy architektami. Wtedy też bardziej zależy im na najlepszych notach z przedmiotu, który będzie im najbardziej potrzebny, by dostać się na wymarzony kierunek studiów.

Jednak nie każdy wie, co chciałby robić w przyszłości, a naprawdę dobrze znana matura wcale nie ułatwia podjęcia decyzji o tym, jakie studia wybrać. Najczęściej dylemat dotyczy wyboru między kierunkami najbardziej popularnymi oraz takimi, które zapewnią nam w przyszłości miejsce na rynku pracy, a tymi, które dopiero pojawiły się w programie danej uczelni. Jak sobie z nim poradzić?

Wybór studiów to częsty dylemat, jaki towarzyszy młodym ludziom tuż po maturze, a dobrze zdany egzamin wcale im go nie ułatwia

Oryginalne kierunki studiów – kiedy warto o nich pomyśleć?

Nietypowe studia są głównie dla osób, które nie muszą martwić się o swoje finanse, ponieważ mogą liczyć na spore i ciągłe wsparcie materialne ze strony rodziny – wiele z nich nie przystaje bowiem do sytuacji na rynku pracy. Oryginalne kierunki sprawdzą się również wtedy, kiedy planujemy karierę naukową i jesteśmy w stanie dla niej poświęcić naprawdę wiele. Takie studia są też wskazane dla osób, które lubią nowe wyzwania i nie boją się eksperymentować. Powinniśmy je rozważać również w sytuacji, gdy mamy dość rozległe horyzonty zainteresowań lub nie do końca potrafimy określić własne preferencje. Niszowe kierunki studiów mogą też doskonale uzupełniać te najbardziej popularne, tworząc rzadko spotykany, a jednak pożądany przez pracodawców miks umiejętności.

Najbardziej przyszłościowe studia – kto powinien się nimi zainteresować?

Najbardziej popularne studia powinny nas zainteresować, gdy mamy w perspektywie objęcie stanowiska w rodzinnej firmie. Oczywiście wówczas w grę wchodzą jedynie te kierunki, które związane są z branżą, w jakiej biznes funkcjonuje. Popularne kierunki warto wziąć pod rozwagę także w sytuacji, kiedy planujemy żyć i mieszkać za granicą. Wykwalifikowany ekonomista czy dobrze wykształcony informatyk dużo szybciej znajdzie wtedy pracę, niż na przykład osoba, która będzie mogła się pochwalić dyplomem z zielarstwa (taki kierunek można studiować m.in. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie). Popularne studia są też wskazane wtedy, gdy chcemy ułatwić sobie start w przyszłość i zależy nam na względnej stabilizacji.

Dziewczyna czyta książkę na czerwonej kanapie

Wybór kierunku studiów powinien być dokładnie przemyślany. Pamiętajmy, że w grę wchodzi nie tylko nasza przyszłość zawodowa, ale i samoocena, którą mogą mocno podkopać kiepskie wyniki czy powtórki egzaminów lub kolokwiów. Jeśli więc nie do końca jesteśmy pewni, jakie studia wybrać najlepiej wstrzymać się z decyzją. Zawsze możemy zacząć studia w tzw. semestrze zerowym, co daje nam dodatkowe kilka miesięcy na samookreślenie i rozpoczęcie takich studiów, które będą dla nas najlepsze. Dobrym rozwiązaniem jest też tzw. gap year – roczna przerwa między maturą a podjęciem studiów, przeznaczana często na pracę, doskonalenie mniej „szkolnych” umiejętności i próby znalezienia tego, co naprawdę nas interesuje.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz