Gdy szczeniak osiąga wiek około 6 – 8 tygodni, następuje moment, w którym należy stopniowo rozszerzyć jego dietę i zamienić mleko matki na stały pokarm. Karma dla szczeniaka powinna być dla niego lekkostrawna, a jednocześnie być źródłem wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Skąd wiemy, która karma dla szczeniaków dostępna na sklepowych półkach będzie odpowiednia?
Karma dla szczeniaka – zwróć uwagę na skład
Z uwagi na to, że szczeniaki bardzo szybko się rozwijają, a jednocześnie są bardzo aktywne, potrzebują karmy, która wesprze ich prawidłowy rozwój oraz doda im energii. Jednak karma karmie nierówna. Na rynku możemy spotkać wiele karm dla szczeniąt, ale tylko niektóre z nich są rekomendowane przez specjalistów i przebadane pod kątem bezpieczeństwa. Starannie więc szukajmy karmy, której zarówno skład, jak i producent będzie budził nasze zaufanie.
Jeśli chodzi o skład karmy dla szczeniąt, powinna ona być mocno skoncentrowana i pełnoporcjowa – tylko wtedy podając ją, nasz pupil będzie miał zapewnioną optymalną ilość witamin i minerałów tak potrzebnych do jego rozwoju. Trzeba oczywiście przy tym pamiętać, że to zapotrzebowanie jest zależne od wieku, wielkości, rasy czy ogólnej kondycji psa. Niemniej jednak każda karma dla szczeniaka powinna być bogata w wysoce przyswajalne białko, witaminę D, a także szereg minerałów, takich jak magnez, wapń, cynk itp. Aby wspomóc organizm szczeniaka, niektórzy producenci dodają do karm specjalne składniki odżywcze o potwierdzonym korzystnym działaniu na organizm młodych psów. Zaliczamy do nich kwasy Omega-3 z oleju ryb w proporcji min. 0,5% w karmie, włókno z cykorii w proporcji około 1% w karmie oraz collostrum, czyli wyciąg z pierwszego mleka matki, w proporcji około 1% w karmie.
Jak karmić szczeniaka?
Nawet najlepiej dobrana karma dla szczeniaka może być szkodliwa, jeżeli będzie podawana w niewłaściwych proporcjach. Częstym problemem w karmieniu szczeniąt jest ryzyko ich przekarmienia, co może powodować nadwagę oraz szereg innych problemów zdrowotnych. Jak tego uniknąć?
Najlepszym sposobem jest uważne czytanie informacji od producenta na etykiecie karmy i ustalenie w oparciu o nie ilości podawanej karmy. Każdy producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu karmy dla szczeniaków tabelę z informacją, jak dawkować pokarm pod kątem wieku, wielkości czy rasy psa. Jeżeli wciąż mamy pewne wątpliwości, warto poprosić o radę lekarza weterynarii.
Więcej przydatnych wskazówek dla właścicieli psów i szczeniąt można znaleźć na stronie www.optymalnystart.pl.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz