Choroby tarczycy to najczęściej występujące schorzenia gruczołów dokrewnych. Z badań wynika, iż około 22% polskiego społeczeństwa choruje bądź chorowało na jakieś schorzenia gruczołu tarczycowego. Schorzenia te 10 razy częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. Trudność w leczeniu tych schorzeń wynika z niejednoznacznych bądź mało zauważalnych objawów, które bywają albo ignorowane przez samych chorych, albo też źle sklasyfikowane przez lekarzy. Jedną z przyczyn zaburzeń pracy tarczycy, zwłaszcza jej niedoczynności, jest niedobór jodu w tkankach. Dlatego osoby obciążone genetycznie chorobami tarczycy lub dostrzegające u siebie pewne objawy sugerujące na zaburzenia jej pracy powinny zadbać o suplementację jodu w jego naturalnej formie. Cennym źródłem jodu organicznego jest kelp, czyli morszczyn pęcherzykowaty – azjatycki wodorost z rodziny brunatnic. Jakie wykazuje właściwości? W jakiej formie warto go przyjmować, a kiedy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu kelpu?
Kelp i jego zdrowotne właściwości
Kelp to azjatycki wodorost rosnący w przybrzeżnych regionach na całym świecie, ale głównie w Japonii. Jest cennym źródłem potasu, magnezu, żelaza, wapnia, witamin, przeciwutleniaczy oraz chlorofilu, ale najbardziej ceniony jest ze względu dużą ilość naturalnie występującego jodu niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy. Niektóre gatunki tego wodorostu mogą koncentrować nawet do 30 tysięcy razy więcej jodu niż występuje w wodzie morskiej! Z uwagi na to, iż na całym świecie zaobserwowano groźne niedobory jodu zarówno u dzieci, jak i dorosłych, kelp stał się głównym składnikiem wielu suplementów diety mających uzupełniać te niedobory, a tym samym wspierać pracę tarczycy i chronić przed rozwojem chorób. Ale wspieranie tarczycy to nie jedyna cenna właściwość kelpu.
Wodorost ten może wpływać pozytywnie na zdrowie osób zagrożonych cukrzycą. Zgodnie z wynikami badań opublikowanych w „Nutrition Research And Practice”, spożycie wodorostów znacznie poprawia poziom glukozy we krwi, pomaga kontrolować glikemię oraz aktywność enzymów przeciwutleniających u pacjentów ze stwierdzoną cukrzycą typu II.
Inną cenną właściwością kelpu jest zdolność do zmniejszania skrzepów we krwi. Obecny w nich fucoidan należący do grupy polisacharydów wykazuje właściwości do zapobiegania powstawaniu, jak i zmniejszaniu istniejących już skrzepów we krwi, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Lekarze stwierdzili, iż kelp może wykazywać tak skuteczne działanie, iż przyjmowanie środków z jego zawartością może przyczynić się do zmniejszenia potrzeby przyjmowania leków przeciwzakrzepowych na receptę. Zatem w naturalny sposób może znacznie poprawić stan zdrowia i zahamować rozwój choroby.
Kelp jako naturalne źródło jodu
Mimo wszechstronnych działań prozdrowotnych, kelp znany jest głównie jako cenne źródło jodu, dlatego suplementy diety z jego zawartością bywają nazywane „jodem w tabletkach”. Powinny go przyjmować przede wszystkim osoby z zaburzeniami tarczycy, jak i chorujące na niedoczynność tarczycy. Dzięki dostarczaniu jodu w tej formie można skutecznie wesprzeć pracę tarczycy, która odpowiada za produkcję dwóch istotnych dla naszego zdrowia hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny.
Ich niedobór bądź nadprodukcja mogą poważnie zaburzyć stan naszego zdrowia, są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w okresie ciąży. Dlatego o tarczycę należy dbać w szczególny sposób. Uzupełniając niedobory jodu, stymulujemy tarczycę do produkcji wspomnianych hormonów, a co za tym idzie, regulujemy rozwój i pracę mózgu, układu nerwowego, procesy wzrostu, metabolizm składników odżywczych, a także płodność – czyli wszystko to, za co odpowiadają hormony tarczycowe.
Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania kelpu
Chociaż suplementy na bazie kelpu są niezwykle cenne w terapii tarczycy, cukrzycy, problemów z krzepliwością krwi czy nowotworów, przyjmowanie ich bez wyraźnego wskazania lekarza może być dla nas niebezpieczne. Nadmiar jodu w organizmie, podobnie jak niedobory, negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak rozpoznać przedawkowanie jodu? Jednym z charakterystycznych efektów przedawkowania może być zatrucie arsenem. Arsen również występuje w kelpie i jest niezbędny w naszej diecie, niemniej jego nadmiar działa toksycznie. W takiej sytuacji mogą wystąpić podrażnienia, nudności, wymioty czy utrata włosów. Ponadto długotrwałe i nadmierne przyjmowanie jodu może z kolei prowadzić do nadczynności tarczycy, należy więc szczególnie pilnować przyjmowanej dawki jodu. Kelp nie jest też zalecany w czasie ciąży i u kobiet karmiących. Chociaż przyjmowanie jodu jest w tym czasie potrzebne, zaleca się wybranie preparatów o standaryzowanej zawartości tego pierwiastka. Każdorazowo należy w tym przypadku skonsultować się z lekarzem prowadzącym oraz trzymać się wskazanych przez niego dawek.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz