Kminek to bardzo popularna przyprawa o ostrym smaku i zapachu. Jedni go uwielbiają, inni wręcz nie znoszą. Niezależnie jednak od jego walorów smakowych, nie można mu odmówić wielu walorów zdrowotnych. Okazuje się bowiem, że ta niepozorna przyprawa może wspomagać leczenie wielu różnych dolegliwości.
Kminek i jego zalety dla zdrowia
Nasiona kminku powszechnie stosuje się w medycynie ajurwedyjskiej. Znane są ich właściwości łagodzące między innymi dolegliwości żołądkowe, kolki u dzieci czy kaszel i zapalenie oskrzeli. Oprócz tego kminek stosowany jest w medycynie alternatywnej także w leczeniu zaparć, biegunek, zgagi, nudności, bólu brzucha, bólu menstruacyjnego, cukrzycy oraz chorób skóry. Jak widać, ma on bardzo szerokie zastosowanie. Jak w praktyce korzystać z jego dobroczynnego wpływu przy niektórych wymienionych schorzeniach?
Kminek na problemy trawienne
Substancje zawarte w kminku zapobiegają gromadzeniu się gazów w przewodzie pokarmowym, zatem niwelują powstawanie zaparć i wzdęć po jedzeniu. Dlatego też często dodaje się go do potraw wzdymających, na przykład do bigosu. Poza tym żucie nasion kminku po jedzeniu pomaga zapobiegać odbijaniu się po posiłku oraz niweluje występowanie zaparć.
Kminek na bóle menstruacyjne
Nasiona kminku posiadają cenne właściwości rozkurczające, mogą więc skutecznie łagodzić bóle brzucha podczas miesiączki. W trakcie menstruacji warto pić herbatki ziołowe z dodatkiem kminku lub napar z jego nasion. Okazuje się też pomocny, gdy istnieje potrzeba wywołania spóźniającej się miesiączki.
Kminek jako środek moczopędny
Picie naparu z kminku działa moczopędnie, wspomaga też ogólnie pracę układu moczowego. Może więc okazać się pomocny w leczeniu zapalenia pęcherza czy przy infekcji dróg moczowych, działając oczyszczająco.
To tylko kilka spośród wielu dolegliwości, na jakie pomagają nasiona kminku. Nawet jeśli nie przepadamy za nim jako za przyprawą w kuchni, warto docenić jego wszechstronne działanie prozdrowotne.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz