Zastanawiając się nad wyborem systemu grzewczego, który oparty jest na bezpośrednim wykorzystaniu i przekształceniu energii promieniowania słonecznego, warto zastanowić się, jaki model wybrać. Kolektory słoneczne są coraz częściej praktykowane w domach oraz firmach. Dlaczego warto w nie zainwestować?
Czym są kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne to nowoczesne urządzenia, która służą do poboru i przetwarzania energii słonecznej na ciepło. Może być wykorzystane na przykład do podgrzewania wody użytkowej, wody w basenach, a także jako wspomaganie centralnego ogrzewania, czyli urządzenia, jakimi są pompy ciepła. Takie kolektory można instalować na dachach większości budynków mieszkalnych, jak i tych w użyteczności publicznej czy firmach.
Budowa kolektora słonecznego
Kolektory słoneczne są zbudowane bardzo podobnie, niezależnie od firm. Głównymi elementami są między innymi absorber, orurowanie, obudowa oraz szyba solarna. Absorber to układ, który służy do przechwytywania ciepła. Wykonany jest najczęściej z miedzi lub aluminium. Orurowanie w kolektorach słonecznych służy odbieraniu ciepła z absorbera. Ich wnętrze jest wypełnione specjalnym płynem, który uodparnia materiał na zamarzanie. Ciepło odebrane z absorbera przekazywane jest dalej na przykład do wody użytkowej.
Obudowa kolektorow jest wykonana z trwalłych materiałów, które nie są narażone na działanie warunków atmosferycznych. Zapobiega ona utracie ciepła, a jako izolację bardzo często posługuje skalna wełna mineralna. Szyba solarna jest za to najczęściej wykonana z hartowanego szkła. Jej zadaniem jest zapewnienie jak największej przepuszczalności słońca. Przykrycie szklane pozwala na zabezpieczenie kolektora przed gradobiciem i ewentualnymi uszkodzeniami urządzenia.
Dlaczego warto zainwestować w kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne mogą być stosowane niemalże w każdym budynku mieszkalnym czy użytku publicznego. Najkorzystniejsze warunki nasłonecznienia przypadają na okres od kwietnia do września, jednak w pozostałych miesiącach taki kolektor również będzie przynosił częściowe pokrycie potrzeb ciepła. Podgrzeje także wstępnie ciepłą wodę użytkową. Zmniejszy także potrzeby cieplne budynki i ograniczy pracę głównego źródła ciepła.
Wybór kolektorów słonecznych to także najniższy koszt wytworzenia ciepła. Praca takiej instalacji wymaga zaledwie minimalnych nakładów energii elektrycznej, która niezbędna jest do zasilania pompy obiegowej i sterownika.
Kolejnym argumentem jest najwyższe efekt ekologiczny. Takiego typu produkty należą do ścisłej czołówki urządzeń grzewczych pod względem efekty ekologicznego. Komponenty, z których wykonane są kolektory słonecznej łatwiej się utylizują, lecz przede wszystkim dają niesamowite efekty swojej pracy. Nakłady energii na produkcję kolektora zwracają się w okresie 2-3 lat jego eksploatacji.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz