Witajcie Kochani!
Wakacje trwają, każdy z nas szuka okazji, by złapać trochę słonka, poopalać się i wypocząć. Ale co wtedy, gdy silny ból brzucha uniemożliwia czerpanie przyjemności z tegorocznego lata? Jak wiemy, bóle brzucha mogą być wywołane wieloma dolegliwościami. Dziś skupimy się na jednej – kolce wątrobowej. Kolka wątrobowa to coś, czego nigdy nie powinniśmy lekceważyć.
Kolka wątrobowa – objawy
Ból, który towarzyszy kolce wątrobowej może pojawić się nagle i od razu być bardzo silny. Występuje w prawym podżebrzu lub górnej części brzucha, jest więc dość charakterystyczny, na nasze szczęście. Dzięki temu łatwiej go scharakteryzować.
Kolka wątrobowa może pojawiać się po zjedzeniu tłustych lub smażonych potraw. Dlaczego? Gdyż zwykle jest sygnałem powstania kamicy pęcherzyka żółciowego lub jego stanu zapalnego. Gdy spożywamy tłuste, ciężkie potrawy, pęcherzyk musi się kurczyć dość intensywnie, aby wypchnąć żółć niezbędną do trawienia tłustych potraw. Gdy jednak na jej drodze stają kamienie, pęcherzyk kurczy się coraz silniej, co wywołuje omawiany ból, jakim jest kolka wątrobowa. Widać więc, że to dość poważne schorzenie, nie mówiąc o tym, iż jest naprawdę bolesne. Jak więc sobie z nią radzić?
Leczenie kolki wątrobowej
Jeżeli wymienione powyżej objawy zdarzają nam się sporadycznie, a nie za każdym razem, gdy zjemy coś tłustego, niekoniecznie musi tu chodzić o kamicę pęcherzyka żółciowego. Czasami jest to po prostu wynik nieprawidłowej diety. Wtedy należy ją nieco zmienić, redukując ilość tłuszczy zwierzęcych do minimum i wzbogacając ją o produkty bogate w błonnik.
W czasie ataku kolki wątrobowej pomóc może położenie ciepłego kompresu tam, gdzie odczuwamy ból lub zastosowanie jednego z dostępnych leków, na przykład czopków rozkurczowych. Jeśli jednak mamy podstawy podejrzewać, że powodem kolki jest kamica, niezbędne będzie wykonanie badania krwi, USG wątroby i dróg żółciowych, a czasem także RTG czy tomografia komputerowa. Leczenie może polegać przyjmowaniu odpowiednich leków, na rozbiciu kamieni falami ultradźwiękowymi czy w ostateczności usunięciu woreczka żółciowego.
Więcej na ten temat możecie przeczytać także tutaj.
Pozdrawiam,
D.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz