Kominki tradycyjne to wciąż bardzo pożądany element wyposażenia domu. Dla wielu osób dom bez kominka z prawdziwym ogniem pozbawiony jest swoistego ciepła – nie tylko płynącego z właściwości ognia, ale też ciepła rodzinnego, gdy wszyscy jej członkowie zbierają się przy kominku, by wspólnie spędzać czas. Ale co jeżeli w naszym mieszkaniu nie ma możliwości zamontowania takiego tradycyjnego kominka?
Kominki tradycyjne i biokominki
Montaż kominka tradycyjnego wiąże się z potrzebą posiadania dostępu do szybu kominowego. Taka możliwość otwiera się głównie przed mieszkańcami domów wolno stojących oraz starych kamienic, w których głównym źródłem ogrzewania były piece. W takim wypadku montaż kominka tradycyjnego nie jest większym problemem. Niestety, wielu z nas mieszka w blokach, w których nie istnieje szyb kominowy, mimo to marzy nam się kominek w salonie. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie musimy rezygnować ze swojego marzenia, gdyż istnieją nowoczesne biokominki, które różnią się od kominków tradycyjnych rodzajem spalania i brakiem potrzeby posiadania przewodu dymowego i wentylowego. Porównajmy więc oba rozwiązania.
Kominki tradycyjne – montaż
Chcąc zdecydować się na kominki tradycyjne, musimy uwzględnić w projekcie naszego domu szyb kominowy. Gdy o tym zapomnimy, montaż tradycyjnego kominka będzie niemożliwe. Szyb kominowy najlepiej umieścić przy ścianie konstrukcyjnej, najlepiej w pomieszczeniu o dużej powierzchni – tylko wtedy kominek będzie się ładnie prezentował i będzie łatwiejszy w obsłudze.
Trzeba przy tym pamiętać, że to co widzimy na zewnątrz kominka, to tylko część reprezentatywna, inaczej ozdobna. W skład całej konstrukcji wchodzi także wkład kominowy, przewód doprowadzający powietrze i wspomniana dekoracyjna obudowa – całość może zająć nawet do 2 m powierzchni. To również spora inwestycja, niemniej dla osób uwielbiających prawdziwy ogień w kominku tradycyjnym to opłacalna inwestycja!
Biokominki – montaż
Biokominek to idealna alternatywa dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na kominek tradycyjny, a chciałyby mieć chociaż jego namiastkę. Jest to rozwiązanie wygodne, bezpieczne, czyste i bardzo efektowne. Jego paliwem jest bioetanol, zawierający niewielką ilość wody. Substancja produkowana jest wyłącznie z surowców naturalnych, co sprawia że biokominki są ekologiczne.
Ponadto biokominek może znajdować się właściwie w każdym pomieszczeniu, a jedynym warunkiem jego właściwego działania jest dbałość o naturalną wymianę powietrza w tym pomieszczeniu, na przykład poprzez rozszczelnienie okien. To idealne rozwiązanie dla kogoś, kto nie chce trzymać w domu opału lub nie posiada dostępu do szybu kominowego, by zamontować kominek tradycyjny.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz