Kwas foliowy, a ciąża

Ciąża to bardzo wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Aby dziecko rozwijało się prawidłowo, przyszła mama musi bardzo o siebie dbać. W grę wchodzi nie tylko oszczędzanie się fizycznie, ale też odpowiednie żywienie, a w razie potrzeby także suplementacja. Wiele kobiet w tym okresie cierpi na niedobór kwasu foliowego. Jaką pełni on rolę w naszym organizmie? I dlaczego szczególnie w okresie ciąży nie powinno go brakować?

Rola kwasu foliowego w organizmie

Kwas foliowy, nazywany też witaminą B9, witaminą M, folacyną lub folianem jest niezwykle ważny dla każdej komórki naszego ciała. To związek chemiczny obejmujący około 20 pochodnych substancji o nazwie pteryna. Kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA. Zatem ma bezpośredni wpływ na wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek naszego organizmu. Ponadto uczestniczy w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek. Naukowcy uważają również, że kwas foliowy chroni nas przed rozwojem nowotworów. Jak wspomnieliśmy na wstępie, szczególnie kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy, gdyż nasz organizm nie produkuje go samodzielnie. Jak wyglądanie dawkowanie kwasu foliowego u kobiet ciężarnych?

niedobór kwasu foliowego
Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, gdyż ma ogromny wpływ na rozwój dziecka.

Jeszcze przed zajściem w ciąże kobieta powinna przyjmować profilaktycznie dawkę kwasu foliowego w ilości 0,4 mg na dzień. Natomiast już w trakcie ciąży dawkę kwasu foliowego trzeba zwiększyć, ale zawsze pod okiem ginekologa. Zazwyczaj do końca pierwszego trymestru zaleca się przyjmować go w dawce 0,4 – 1 mg na dzień. Czasami zaleca się stosować go również w drugim i trzecim trymestrze ciąży, by zapobiec anemii.

Niedobór kwasu foliowego w ciąży – skutki

Niedobór kwasu foliowego może powodować wiele powikłań w ciąży. Przede wszystkim jego braki zahamują prawidłowy rozwój komórek organizmu dziecka, przez co może dochodzić do zaburzeń rozwoju. Ponadto kobieta w ciąży mająca niedobór kwasu foliowego może zapaść na anemię. Aby temu zapobiec, warto regularnie zażywać kwas foliowy w postaci tabletek.

niedobór kwasu foliowego
Kwas foliowy Folik Mama to suplement diety przygotowany z myślą o kobietach w ciąży.

Jednym z popularnych suplementów diety zawierających kwas foliowy jest Folik, dostępny także w wersji dla kobiet w ciąży pod nazwą Folik Mama. Więcej na jego temat przeczytacie TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz