Powstanie tanich linii lotniczych spowodowało gwałtowny wzrost przelotów w Europie i poza nią. Wiele osób korzysta z tej możliwości, wyjeżdżając na urlop w ciepłe kraje lub odwiedzając znajomych mieszkających za granicą. Niestety, nie dla każdego lot samolotem jest ekscytującym przeżyciem. Choroba lokomocyjna w samolocie może bowiem powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jak im zapobiec? Sprawdźmy!
Choroba lokomocyjna w samolocie – objawy
Choroba lokomocyjna w samolocie będzie objawiać się tak samo, jak w każdym innym środku transportu. Pojawią się mdłości, zawroty głowy, ból brzucha, a wreszcie wymioty. Takie dolegliwości mogą mieć różną siłę oddziaływania – jedni dadzą radę wytrzymać całą podróż, inni natomiast muszą skorzystać ze środków farmaceutycznych łagodzących objawy.
Szczególnie uciążliwe mogą być w przypadku dzieci, które bardzo często cierpią na chorobę lokomocyjną. Jeżeli więc planujemy jakąś dalszą podróż, warto się na nią przygotować, by uniknąć złego samopoczucia. Jak to zrobić? Podpowiadamy kilka pomysłów.
Jak zmniejszyć objawy choroby lokomocyjnej?
Ponieważ choroba lokomocyjna i jej objawy dotyka głównie układ pokarmowy i to właśnie z jego strony odczuwamy dyskomfort w podróży, warto o niego zadbać tuż przed nią. Chodzi o odpowiednią dietę. Unikajmy latania samolotem na pusty żołądek, ale z drugiej strony unikajmy spożywania obfitych posiłków tuż przed lub w trakcie lotu. To może wzmóc mdłości. Podczas lotu dobrze natomiast przegryzać jakieś lekkie przekąski, na przykład herbatniki czy paluszki. Ponadto tuż przed wylotem warto powstrzymać się przed paleniem papierosów, piciem alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty. Pomocne może okazać się zażycie witaminy B1, która pomaga złagodzić objawy choroby lokomocyjnej, zwłaszcza zawrotów głowy i nudności. Witamina B1 obecna jest między innymi w płatkach owsianych, rybach, produktach mącznych, szparagach, a także mięsie wieprzowym. Objawy choroby lokomocyjnej skutecznie powstrzyma także herbata z imbiru. Można ją zakupić w aptece lub w sklepach ze zdrową żywnością.
Oprócz odpowiedniego odżywiania przed samym lotem, warto też (jeśli jest taka możliwość) wybrać miejsce przy oknie, przy skrzydle. To właśnie w tym miejscu ruchy samolotu są najmniej odczuwalne, co zmniejsza też ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej. Jak widać, choroba lokomocyjna w samolocie nie musi nam popsuć tego, bądź co bądź, ekscytującego doświadczenia. Więcej na temat sposobów walki z objawami choroby lokomocyjnej przeczytacie TUTAJ.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz