Moroznik kaukaski – odchudza czy zabija?

Odchudzanie – to słowo wzbudza w nas bardzo różne emocje. Dla osób, które wygrały walkę z nadwagą, czas odchudzania z pewnością był pełen wyrzeczeń i słabości, ale w ostatecznym rozrachunku jest bardzo dobrze wspominany. Jednak dla kogoś, kto bezskutecznie próbuje zgubić zbędne kilogramy, stosując rozmaite diety czy suplementację, odchudzanie kojarzy się jedynie z porażką i coraz niższym poczuciem własnej wartości. Takie osoby są też łatwym łupem dla sprzedających tajemnicze specyfiki, mające rzekomo cudowne właściwości odchudzające. Zdesperowana i przytłoczona osoba może potraktować takie zapewnienia jako jedyną deskę ratunku i zdecydować się na zakup takiego środka. Jednym z popularniejszych w naszym kraju tajemniczych roślinnych wyrobów stał się moroznik kaukaski, nazywany też ciemiernikiem kaukaskim. Co trzeba o nim wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jego przyjmowanie? Jakie niesie za sobą zagrożenia stosowanie go?

Moroznik kaukaski – co to za roślina?

Moroznik kaukaski to roślina rosnąca wysoko w górach Północnego Kaukazu oraz Gruzji. Kwitnie ona w największe mrozy – jej kwiaty wytrzymują nawet do –29 stopni Celsjusza, stąd też jej nazwa. Moroznik kaukaski może rosnąć tylko w określonych warunkach i na określonym terytorium. Rośnie na wysokości 1000 – 1500 m. n. p. m. w okolicach Kaukazu, Gruzji i Abchazji. W sieci możemy znaleźć informacje, że moroznik stosowany był już w medycynie ludowej i do dziś są znane i cenione jego lecznicze właściwości. A jedną z najbardziej cenionych właściwości jest wpływ na przemianę materii i szybkie chudnięcie.

moroznik kaukaski
Moroznik kaukaski sprzedawany jest przez Internet w takich pojemnikach.

Ma przyspieszać metabolizm, zmniejszać apetyt, oczyszczać organizm z toksyn, a także przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Moroznik kaukaski można kupić przez Internet. Cena moroznika to około 10 zł za jedno opakowanie, które wystarczy na 1 miesiąc kuracji.

Stosowanie moroznika kaukaskiego

Osoby decydujące się na zakup moroznika kaukaskiego, muszą ściśle stosować się do zaleceń producenta dotyczących zażywania go. Przedawkowanie może być przykre w skutkach i powodować mdłości, wymioty oraz biegunki. Cała kuracja odchudzająca za pomocą moroznika powinna trwać 6 – 12 miesięcy, przy czym po 6 miesiącach nieprzerwanego stosowania należy zrobić miesięczną przerwę. Jak więc należy stosować moroznik kaukaski? 50 mg produktu należy rozpuścić w 50 ml wody lub łyżeczce miodu i zażyć na 1 -2 godziny przed pierwszym posiłkiem rano lub wieczorem przed snem. Mniej więcej co dwa tygodnie zwiększamy dawkę o 50 mg, aż dojdziemy do maksimum wynoszącego 300 mg. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych skutków ubocznych dawkę należy zmniejszyć, nawet jeśli nie doszliśmy do maksimum. Po miesięcznej przerwie kurację znów zaczynamy od dawki najmniejszej, czyli 50 mg. Podczas kuracji moroznikiem zaleca się całkowite odstawienie alkoholu. Trzeba natomiast przyjmować w większej ilości inne płyny, zwłaszcza wodę. Moroznika nie można stosować w czasie ciąży, w okresie laktacji oraz w chorobach serca.

A jaka jest prawda?

Na temat moroznika kaukaskiego nie ma zbyt wielu informacji, a jeśli są, to najczęściej szczątkowe i mało rzetelne. Ciężko więc na 100% określić, czy to faktycznie cudowny środek na odchudzanie czy też kolejne oszustwo. Opinie na temat moroznika kaukaskiego są bardzo różnorodne. Niektórzy z entuzjazmem przyznają, że dzięki niemu po latach walki z nadwagą w końcu trwale ją zgubili. Inni natomiast zwracają uwagę, że moroznik ma silne działanie odwadniające i w efekcie nie tracimy z organizmu zbędnego tłuszczu, lecz wodę, stąd spadek wagi.

moroznik kaukaski
Dla osób zmagających się z nadwagą zastosowanie wspomagacza w postaci moroznika kaukaskiego może być kuszące.

Na uwagę zasługuje jeszcze jedna informacja. Otóż ciemiernik kaukaski jako roślina jest uznawana za silnie trującą. Taki wpis można znaleźć w medycznej literaturze, na przykład w Farmakognozji Kohlmunzera. Zawiera substancje czynne, m. in. glikozydy bufadienolowe, głównie helebrynę, która wpływa na mięsień sercowy podobnie jak glikozydy nasercowe, zawarte w innej roślinie, naparstnicy purpurowej. I o ile naparstnica jest do dziś wykorzystywana w lecznictwie, moroznik kaukaski został z lecznictwa wycofany. Zawarte w morozniku glikozydy nasercowe mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca, migotania przedsionków czy stanów majaczeniowych – są to dolegliwości bardzo poważne i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Istnieje wiele rodzajów ciemierników, i wszystkie one zostały wycofane z lecznictwa ze względu na szkodliwe i trujące substancje w nich zawarte.

moroznik kaukaski
Żadne suplementy diety czy zioła nie zastąpią zdrowego odżywiania i ćwiczeń.

Dobrze więc się zastanowić, czy warto poświęcać swoje zdrowie dla ryzykownej i niepewnej terapii odchudzającej? Czy przyjmowanie środka z nieznanej nam rośliny może zastąpić zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną? Decyzja oczywiście należy do każdego z nas. Opinii na temat moroznika znajdziemy bardzo dużo – zarówno tych pozytywnych, czy negatywnych. Zawsze bądźmy ostrożni w kwestii doboru jakichkolwiek suplementów diety, wyrobów ziołowych czy innych „wspomagaczy”. Chodzi przecież o nasze zdrowie, a zdrowie ma się tylko jedno!

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz