Poważne choroby nie omijają najmłodszych, gdyż często przekazywane są genetycznie. Jedną z nich jest mukowiscydoza u dzieci. To choroba genetyczna dotycząca głównie płuc, ale może również zaatakować trzustkę i przewód pokarmowy. Jeżeli rodzice są nosicielami zmutowanego genu, istnieje 25-procentowe prawdopodobieństwo, że dziecko zachoruje na mukowiscydozę. Zobaczmy więc, jak rozpoznać tę chorobę i jak sobie z nią radzić.
Mukowiscydoza u dzieci – rozpoznanie
Jak wspomnieliśmy na wstępie, mukowiscydoza to choroba, którą dziedziczy się genetycznie. Zatem dziecko chorujące na mukowiscydozę musi posiadać dwie kopie genu odpowiedzialne za tę chorobę – po jednym od każdego z rodziców. Szanse na zachorowanie są dosyć spore – nawet do 50%, że dzieci będą nosicielami genu mukowiscydozy i 25% szans, że zachorują na nią (o czym wspomnieliśmy na wstępie).
Objawy mukowiscydozy u dzieci są bardzo różne. Najczęściej są to duże zaburzenia w pracy układu oddechowego – przede wszystkim nadmierna produkcja wydzieliny w oskrzelach, która powoduje kaszel, świszczący oddech, duszność oraz większe ryzyko zakażeń. Ta gęsta wydzielina może również gromadzić się w układzie pokarmowym, upośledzając pracę trzustki, tworząc niedobór enzymów trzustkowych potrzebnych w trawieniu pokarmu. Dlatego mukowiscydoza u dzieci może się również objawiać zaburzeniami wchłaniania substancji odżywczych, niedrożnością jelit, a także słabym przyrostem wagi i opóźnionego wzrostu u niemowląt. Innymi objawami są także: nadmierna ilość soli w pocie, mniejsza gęstość kości, choroby układu rozrodczego oraz ryzyko rozwoju cukrzycy.
Jak sobie radzić z mukowiscydozą?
Kiedy choroba zostanie już rozpoznana, w leczeniu bardzo ważne są regularne szczepienia ochronne, których celem jest wstrzymanie rozwoju zakażeń układu oddechowego, a ponadto unikanie dymu oraz pyłu, częste mycie rąk, spożywanie posiłków o większej kaloryczności i ilości substancji odżywczych. Odpowiednia dieta ma szczególne znaczenie u chorych niemowląt, gdyż wspomaga ich wzrost i prawidłowy rozwój. Poza tym chore dzieci muszą mieć zapewniony odpowiedni poziom nawodnienia i soli, gdyż przez gruczoły potowe są one nadmiernie usuwane z organizmu.
Równie ważna i korzystna w leczeniu mukowiscydozy u dzieci jest fizjoterapia. Jej celem jest rozrzedzenie i usunięcie wydzieliny zalegającej oskrzelach.
Więcej na temat tej choroby i postępowania przeczytacie TUTAJ.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz