Najlepsze modele blenderów kielichowych – przegląd funkcji

Zakup blendera kielichowego to nie tylko kwestia znalezienia sprzętu w atrakcyjnej cenie. Kluczem do sukcesu jest wybranie urządzenia, które naprawdę będzie dla nas pomocą w kuchni i otworzy wiele nowych możliwości kulinarnych. Nietrafiony zakup najprawdopodobniej skończy się tym, iż sprzęt trafi na kuchenną półkę i już tam zostanie, a my skorzystamy z niego raz czy dwa.

Co zatem wziąć pod uwagę, szukając odpowiedzi na pytanie, jaki blender kielichowy wybrać? Gdzie znaleźć wiarygodne opinie na temat blenderów kielichowych? Sprawdźmy!

Blender kielichowy – najważniejsze funkcje

Każdy blender kielichowy składa się mniej więcej z tych samych elementów. Są to: kielich, ostrza oraz silnik. Ale o jakości urządzenia decyduje pojemność i wytrzymałość kielicha, mocne ostrza, a także parametry silnika. Właśnie te elementy wpłyną na komfort użytkowania, czas rozdrabniania i zakres pokarmów, z jakimi poradzi sobie blender.

Silnik w blenderze kielichowym

Silnik oraz wszystkie elektroniczne elementy służące do sterowania blenderem znajdują się w jego korpusie, który może być wykonany z plastiku bądź metalu. Zazwyczaj z przodu znajduje się panel sterowania w postaci pokrętła, którym można sterować siłę obrotów podczas blendowania. Nowoczesne modele posiadają różne funkcje obrotów, między innymi pulsacyjną, która przeznaczona jest do kruszenia lodu.

Mocny i wytrzymały silnik o odpowiedniej mocy to najważniejszy element każdego blendera. Od niego zależy, jak długo posłuży nam sprzęt oraz czy poradzi sobie z rozdrobnieniem nawet najtwardszych pokarmów. Im większa moc silnika, tym więcej obrotów na minutę, a to umożliwia blendowanie twardych, zamrożonych czy trudnych do rozdrobnienia produktów. Mocny blender poradzi sobie z rozdrobnieniem nawet pestki z awokado.

Najlepszym wyborem będą więc blendery o mocy 1000-1200 W, które zapewniają nawet 30 tysięcy obrotów na minutę. Na rynku dostępne są też blendery kielichowe o mocy 1500-1700 W. To naprawdę mocne i wytrzymałe sprzęty, z których można z powodzeniem korzystać w lokalach gastronomicznych, gdzie gotuje się przez cały dzień, a blender jest intensywnie wykorzystywany przez wiele godzin.

Ostrza w blenderze kielichowym

Ostrza umiejscowione są na dole kielicha. Po podłączeniu go do korpusu, uruchamia się wielowypust znajdujący się w jego górnej części, który kręci ostrzem. Ostrza różnią się między sobą konstrukcją, ale test blenderów kielichowych wykazał, iż najlepsze są te wielokierunkowe. Dlaczego? W trakcie działania urządzenia ich budowa pozwala na stworzenie wewnątrz kielicha wiru, który w naturalny sposób kieruje miksowane produkty w sam środek ostrzy. Dzięki temu rozdrabnianie jest bardzo precyzyjne i trwa dość krótko.

Wybór ostrzy jest niezwykle istotny, ponieważ te o słabej jakości bardzo szybko się stępią, a wtedy ich zdolność dokładnego miksowania produktów znacznie spadnie. W przypadku twardych czy zamrożonych produktów mogą się nawet złamać. Jeżeli więc planujemy używać blender nie tylko do rozdrabniania miękkich składników, wybierzmy model z wysokiej klasy ostrzami. Najlepsze będą te wykonane ze stali nierdzewnej i dodatkowo wzmocnione na brzegach – miejscach najbardziej narażonych na wyszczerbienie.

Kielich blendera

Elementem znacząco wpływającym na jakość blendera jest jego kielich z pokrywą. Zazwyczaj są one wykonane z tritanu – tworzywa sztucznego niezawierającego żadnych szkodliwych substancji mogących wejść w reakcje z pożywieniem – lub ze szkła. Kielichy wykonane ze szkła są stabilniejsze i mocniejsze, niemniej są też cięższe, przez co waga całego urządzenia rośnie. Nowoczesne blendery kielichowe mogą dodatkowo posiadać moduł odsysania powietrza. Wtedy na pokrywie lub na obudowie mamy dodatkowy przycisk.

Kielich blendera

Niemniej na skuteczność blendera wpływ ma nie tylko materiał, z jakiego został wykonany kielich, ale przede wszystkim jego kształt. Powinien być tak wyprofilowany i dostosowany do ostrzy, by umożliwiał swobodny przepływ wszystkich składników. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której większe kawałki rozdrabnianych składników osadzą się na ściankach kielicha, zamiast spłynąć w stronę ostrzy.

Kolejna ważna kwestia, to pojemność kielicha. Na rynku możemy znaleźć blendery o małej i dużej pojemności. Czym się kierować przy ich wyborze? Oczywiście tym, jak dużo pokarmów będziemy w nim blendować. Jeżeli gotujemy tylko dla siebie, duży blender tylko niepotrzebnie zajmie nam miejsce w kuchni. Ale jeśli przygotowujemy posiłki i koktajle dla całej rodziny, z pewnością kielich o dużej pojemności będzie najlepszym rozwiązaniem. Optymalnym rozwiązaniem dla rodziny kilkuosobowej będzie blender kielichowy o pojemności 1,5 litra.

Przydatne funkcje dodatkowe w blenderze kielichowym

Omówiliśmy podstawowe elementy będące częściami każdego blendera kielichowego dostępnego na rynku. Ale producenci starają się uatrakcyjnić swoje produkty, dodając do nich szereg funkcji dodatkowych. Które z nich okażą się naprawdę przydatne, a które niekoniecznie?

Automatyczny programator i regulacja prędkości

To jedna z funkcji dodatkowych, która może znacząco poprawić pracę blendera, a nam uprzyjemnić korzystanie z niego. Możliwość regulowania szybkości obrotów oraz wybrania pulsacyjnego trybu znacząco ułatwi nam rozdrabnianie twardszych produktów i skróci czas pracy. Z kolei automatyczne programy dedykowane np. kruszeniu lodu czy robienia smoothie posiadają stałe ustawienia optymalne dla mniej lub bardziej twardych składników. Dzięki temu wystarczy wybrać odpowiedni program i już! Nie musimy za każdym razem ręcznie wybierać siły blendowania czy prędkości obrotów. To bardzo wygodne.

Ochrona przez zachlapaniem

Niektóre blendery posiadają kielichy ze specjalną budową, która umożliwia przelewanie zawartości do szklanek czy misek bez konieczności zdejmowania pokrywy. Dzięki temu unikamy zachlapania kuchni lub siebie przygotowanym płynnym posiłkiem. To również bardzo przydatne udogodnienie.

Dodatkowa butelka typu To Go

Blendery kielichowe mogą też posiadać, oprócz klasycznego kielicha, butelkę, która może służyć za bidon. Dzięki temu mamy możliwość zabrać zdrowe drugie śniadanie do pracy czy szkoły. Rozwiązanie to szczególnie cenią osoby na diecie. Możliwość przygotowania w domu i zabrania takiej przekąski chroni przed kupowaniem niezdrowego jedzenia na mieście. Dzięki butelce typu To Go możemy też przelać do niej nadmiar smoothie czy innego przygotowanego w blenderze posiłku i schować do lodówki, aby zachował świeżość do następnego dnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz